Maltepe Escort

Hamilelik Lekeleri İçin Doğal Ev Maskeleri

Hamilelik esnasında hormon değerlerinin değişmesiyle ciltte lekeler oluşur. Lekelerin artmaması için hamilelik sırasında beslenmeye ve cilt bakımına özen göstermek bir miktar yardımcı olabilir. Cildin genetik özellikleri, hamilelik öncesinde kullanılan doğum kontrol hapları, anne adayının cilt yaşı gibi faktörler, cilt lekelerine yatkılığı etkiler.

Hamilelik lekelerinin, hamilelik döneminde tedavi edilmesi genelde uygun bulunmaz. Kullanılacak krem, kür vb. yöntemlerin bebeğin etkilemesi riskini almamak için doğum sonrasına bırakılır.

Doğum sonrasında genelde 6 ay gibi bir sürede lekeler büyük oranda azalır. Ancak tamamen geçmeyen, renk ve doku olarak farklılaşan ya da ilerleyen hamilelik lekelerine rastlandığı olur. İlerleme gösteren lekelerde hormonlara bağlı doğum sonrası leke mi yoksa, farklı bir iç hastalığın belirtisi olabilecek bir leke mi olduğunu öğrenmek için mutlaka bir uzmana danışılması gerekir. (Lekelenmeler karaciğer, böbrek gibi iç organların fonksiyon bzoukluklarının ilk belirtilerindendir)

Doğuma bağlı cilt lekelerinin daha çabuk geçmesi ve cildin daha sağlıklı görünmesi için evde yapabileceğiniz doğal maskelerden faydalanabilirsiniz.

 

Kuru Cilteler İçin Hamilelik Lekesi Maskesi;

Avakado Maskesi

 •  ½ Olgunlaşmış avakado

İyi olgunlaşmış avakado ezilirek püre haline getirilir. Yüze sürüldükten sonra 15-20 dakika bekletilir. Avakado cildi nemlendirmek için normal zamanlarda da kullanılabilir.

Avakado ve Bal Maskesi

 • ½ Avakado
 • ¼ Fincan Bal

Avakado ezilir, bal ile iyice karıştırılır. Homojenize olan karışım 15-20 dakika bekletildikten sonra yıkanır.

 

Yağlı Cilteler İçin Hamilelik Lekesi Maskesi

Greyfurt Suyu ile Maske

 • 1 çay kaşığı greyfurt suyu
 • 1 çay kaşığı ekşi krema(sour cream olarak bilinen sos, büyük marketlerde bulunabilir ya da evde yapılışını araştırabilirsiniz)
 • 1 yumurtanın akı

Yumurtanın akı incelene kadar çırpılır. Sour cream ve greyfurt suyu daha sonra eklenerek karıştırılır. Maskenin yüze sürüldükten sonra 15 dakika bekletilmesi yeterlidir. Sıcak suyla yıkayarak temizlenir.

Çilek Maskesi

 • ½ çay kaşığı limon suyu
 • 1 yumurtanın akı
 • 1 ½ çay kaşığı bal
 • ½ fincan çilek (4-5 tane)

Çilekler ezilerek, tüm malzemelerle karıştırılır. 10-15 dakika yüzde bekletilir. Yıkanır.

Yulaf Ezmesi ve Badem Maskesi

 • 1 yemek kaşığı ezilmiş badem
 • 2 yemek kaşığı yulaf
 • 3-5 yemek kaşığı kaynatılmış su

Yulaf sıcak suyla haşlanarak püre haline getirilir. İnce ezilmiş badem ile karıştırıldıktan sonra yüzünüze sürebilirsiniz. 10-15 dakikası beklemesi yeterlidir.

Hamilelik sonrası doğum lekeleri için maskelerde malzeme olarak tercih ettiğiniz meyvelere ya da bala özel bir alerjiniz olmadığından emin olmalısınız. Hazırladığınız karışımları daha küçük bir alanda önceden denemenizde fayda var.

Yiyecek olarak tükettiğimiz meyvelerin hepsinin farklı oranlarda potasyum, vitamin, fosfor gibi bileşenlere sahip olduğunu biliyoruz. Düzenli olarak meyve tüketiminin yanı sıra yediğiniz meyveleri ve kabuklarını gerek hamilelik sonrasında gerekse normal zamanlarda cilt maskesi için kullanabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.