Maltepe Escort

Hamilelik Sırasında Kilo Kaybetmek Normal Mi?

Hamilelik sırasında normal sınırlar içinde kalmak koşuluyla anne adayının kilo alması oldukça normaldir. Çünkü anne karnında gelişen bebekle birlikte annenin kilosunun da artması gerekmektedir. Ancak, bu kilo artışının fazla olması da bebeğe zarar vereceği için kilo artışının normal sınırlar içinde olmasını sağlayacak dikkatli beslenme alışkanlığını anne adaylarının kazanması gerekmektedir. Hamilelikte beslenme konusu söz konusu olduğunda hemen akıllara gelen konulardan bir tanesi de hamilelik sırasında diyet yapılıp yapılamayacağıdır. Diyet anlamında bu sorunun yanıtı kesinlikle hayır iken, hamilelik diyeti gibi bazı beslenme programlarıyla hem aşırı kilo alımı önlenebilmekte hem de bebeğin gelişimi ve anne için gerekli beslenme sağlanabilmektedir. Hamile bir bayanın kilo alması normaldir, çok fazla kilo alması ise önerilmez, peki hamilelik sırasında kilo kaybetmek normal mi? bu konu üzerine konuşalım.

hamilelikte-kilo-kaybinin-nedenleri

hamilelikte-kilo-kaybinin-nedenleri

Hamilelikte Kilo Kaybetmek

Gebelik sırasında anne adayı kilo almak yerine kilo kaybediyorsa elbette ki, bu durumun araştırılması gerekmektedir. Hamileliğin ilk üç ayında sabah bulantılarına bağlı olarak kilo kaybetmek sıklıkla görülmektedir. Birçok kadın bulantı nedeniyle yemek yemeği bırakmaktadır. Bir de bulantıya kusma eşlik ediyorsa bu kez gerekli kalori alınmadığı ve var olan kalori de kusmayla vücuttan uzaklaştığı için kilo kaybı kaçınılmaz olmaktadır. Ayrıca, fetüs de vücuttan besin çekerek annenin kilo kaybetmesini kolaylaştırır. Hamilelikte beslenme bozukluklarının dışında alkol kullanmak da kilo kaybına neden olan önemli etkenlerdendir. Alkol kullanımından hamilelik öncesi ve sırasında mutlaka kaçınılması gerekmektedir. Öte yandan hamilelikte kilo kaybetmenin nedenleri başka etkenlerden de kaynaklanabilir. Bu nedenleri tek tek maddeleyerek açıklayalım.

  • Sindirim sisteminin herhangi bir kısmını etkileyen bir hastalık olan Chorn hastalığı hamilelik sırasında kilo kaybına neden olan ciddi bir hastalıktır. Sindirim sisteminin iltihaplanması şeklinde seyretmektedir.
  • Kilo kaybının bir diğer nedeni de hamilelik sırasında yaşanan depresyondur. Bu durumda kişi yemek istemesine rağmen yiyemediğinden şikayet etmektedir. Bu depresyonun nedenleri hormonal değişikliklerdir.

Eğer hamilelik sırasında normalin dışında bir kilo kaybınız varsa mutlaka doktorunuza başvurmalı ve gerekli tedavi önlemlerini almalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.