Maltepe Escort

Hamilelikte Alınması Gereken Gıdalar

Hamilelik döneminde anne hem kendi hem de bebeğin ihtiyacını karşılayabilmek için sağlıklı ve dengeli beslenmelidir. Özellikle kalsiyum, protein, demir, C vitamini ve folik asit gibi temel besin gruplarını tüketmesi gerekir.

Kalsiyum: Sağlıklı kemik ve diş gelişimi için bebeğin çok fazla kalsiyuma ihtiyacı olur. Bu yüzden yeşil yapraklı sebzeler, süt ve süt ürünleri, badem, balık, yeşil fasulye ve kereviz gibi kalsiyum içeren besinler bolca tüketilmelidir. Hamilelik boyunca annenin günlük 2 bardak süt veya 1 bardak süt ile 1 kase yoğurt tüketmesi tavsiye edilir.

Protein: Temel besin gruplarının başında gelen, vücudun yenilenmesinde yapıtaşı sayılan protein de hamilelik döneminde bolca alınmalıdır. Balık, et, kuru baklagiller, yumurta, yoğurt ve kaşar peyniri tüketilebilir protein kaynaklarıdır. Özellikle günlük 1 yumurta tüketimi tavsiye edilir.

Demir: Kırmızı kan hücrelerinin yapıtaşı olan demir için kepekli ekmek, ıspanak, börülce, kuru kayısı, kırmızı et, somon, tahıl, baklagiller, pekmez, kurma ve karaciğer tüketilmelidir.

C vitamini: Demir emilimine yardımcı olan ve vücudun direncini artıran C vitamini için portakal, mandalina, greyfurt, lahana, Brüksel lahanası, yeşil ve kırmızı biber, karnabahar, patates, domates, çilek tüketilebilir.

Folik asit: Bebeğin sinir sisteminde etkili olan folik asit, özellikle ilk 3 ay çokça tüketilmelidir. Ispanak, semiz otu, brokoli, fındık, yumurta, kepekli ekmek, marul, lahana folik asit içeren besinlerdir.

Bu temel besinlerin yanı sıra sindirim sisteminin düzenli çalışabilmesi için lifli besinler tüketilmeli ve alınan günlük sıvı miktarına da dikkat edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.