Maltepe Escort

Hamilelikte Aloe Vera Kullanımı Güvenli mi?

Aloe vera faydasını saymakla bitiremediğimiz bitkilerden biri. Gerek televizyon yayınlarında, gerekse internetteki yayınlarda, aloe veranın sağlığa faydaları, özellikle cilde faydaları saymakla bitirilemiyor. Ancak doğal halleriyle ulaşabildiğimiz bitkiler, işlenmemiş haliyle nasıl kullanacağımızı bilmediğimiz için olumsuz etkiler yaratabilir. Faydalarını duyduğunuz her bitkiyi, istediğimiz gibi kullanamayacağınız, aklınızın bir köşesinde olması gereken bir bilgi. Menşei, toplandıkları mevsim, saklanma koşulları ve süresi gibi değişkenler, fayda beklediğimiz bitkileri zararlı hale getirebilir. Hamilelik özel bir dönem olduğu için, bu dönemde kullandığınız doğal reçeler, beklenmedik yan etkilere sahip olabilir.

Bu noktada hamilelikte aloe vera kullanımının güvenli olup olmadığıyla ilgili bu yazımızda bilgi vermek istiyoruz.

Aloe Veranın Faydaları

  • Aloe veranın yapraklarından elde edilen jel, yatıştırıcı ve soğutma özelliğine sahip bir özüttür. Akneye eğilimli ciltlerde hızlı ve etkin tedaviyi sağlayan işlenmemiş jel, cilt enfeksiyonlarını iyileştirmede kullanılır.
  • Aloe veranın 3500 yıl öncesine dayanan bir geçmişi var. Hala doğal haliyle ve kozmetik ürünlerin imalatında bileşen olarak yaygın olarak kullanılıyor.
  • Epilepsi, astım, şeker hastalığı ve kabızlık gibi hastalıkların tedavisinde aloe vera jele başvurulur.
  • Kan şekerinin düzeyinin düzenlenmesinde yardımcı olduğu gözlenen aloe vera jeli, tip 2 diyabet hastalarına tavsiye edilir.
  • Güneş yanıklarında, alerji ve kaşıntı ile mücadelede, jel olarak kullanımı başarılı sonuçlar verir. Hassas ciltlerde gelişen bakteri yayılması ile baş etmekte kullanılır.
  • Güvenli alternatif tıp, aloe veranın bağışıklık sistemini güçlendirecek bazı bileşiklere sahip olduğunu kabul etmektedir.

Hamilelikte Aloe Vera Kullanımı Güvenli mi?

Amerikan Gebelik Derneği’ne göre, hamile kadınlar aloe vera suyunu tüketmemelidir. Bitkinin suyu elde edilerek tüketilmesi durumunda çeşitli riskler oluşabilir. Aloe vera suyu tüketilerek alındığında, uterusun kasılmalarını sıklaştırabilir, bu düşük tehlikesine sebep olur.

Kan şekeri seviyesini düşüren aloe vera suyu, hem anne hem de bebek için potansiyel bir tehlike olarak kabul edilmelidir.

Aloe vera içeren her tür laksaktif ürün, ishale neden olarak elektrolit seviyesini düşürebilir. Gebelik süresince tüketilmesi bu nedenle de önerilmez. Düşük dozlarda alınarak iyileştirici özelliklerinde faydalanılabileceği düşünülse de, bu konuda yeterince örnek uygulama bulunmamaktadır.

Aloe Veranın Hamilelikte Yan Etkileri

Doğum sonrasında da aloe vera tüketiminde dikkatli olmalıdırlar. Aloe veranın suyu tüketildiğinde, anne sütüne geçen miktarı, müshil etkisi yaratarak bebeğin sindirim sistemini olumsuz etkileyebilir.

Kozmetik amaçlı kullanımı yaygın olan aloe veranın jeli düşük dozlarda kullanılabilir. Aloe vera suyu içmekle eş değer bir etki yaratmayacaktır. İçeriğinde aloe vera özütü bulunan kozmetik ürünlerinde bahsi geçen riskler söz konusu olmaz. Ancak hamilelikte bitkilerin kullanımı konusunda ekstra özenli ve bilinçli olmak gerekir. Faydaları nedeniyle kullanılan ya da yanlış kullanım biçimleriyle kullanılan bitkiler yan etkileri ile anne ve bebeğin sağlığını riske atabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.