Maltepe Escort

Hamilelikte Aneminin Nedenleri

Kansızlık ve anemi hemen her kadının hayatından en azından birkaç kez kendinde gözlemlediği bir durumdur. Tedavisi sağlıklı beslenme ve ileri seviyelerde ilaç alımıyla tedavisi mümkündür.

Ancak söz konusu olan hamilelik döneminde görülen anemi olduğunda, anne adayının bu duruma daha fazla özen göstermesi gerekir. Bebeğin anne karnındaki gelişimine doğrudan etkisi olan hamilelik sırasında aneminin başlıca nedenleri vardır;

1. Gebelik sırasında oluşan aneminin en temel nedeni hemodilüsyondur. Hemodilüsyon fiziyolojik olarak gerçekleşen birşeydir, kandaki plazma hacmi artar ve bu hemtokrit ve hiponatremiye sebep olur. Bu durum düşük seviye hemoglobin konsantrasyonunda yaşanır.

Plazma besinleri ve oksijeni bebeğe iletmekle görevlidir. Plazmada yaşanan hacim artışı kanı hücrelerini sulandırır. 10.5 gm/dl seviyesine düşürür.

2. Bebek bekleyen annelerde görülen aneminin diğer bir nedeni de, bebek gelişimi için yeterli olmayacak seviyede düşük demir ve besin içeren beslenme düzenidir.

3. Hemoroid, mide ülseri, hemofili, bağırsak kurdu gibi nedenlerle yaşanan kan kaybı da hamilelik sırasında anemiye sebep olabilir.

4. Hamilelik öncesi, adet dönemlerinde yoğun kanamaya sahip olan anne adaylarında anemi gözlenme oranı daha yüksektir. Hamile kalındıktan sonra gelişen süreç normal koşullarda anemi koşullarını oluşturabilir.

5. Eğer iki gebelik arasında yeterince süre beklenmemişse, annenin vücudu yeterince toparlanmadığı için anemi yaşanma ihtimali yüksek olacaktır.

6. Çoğul gebeliklerde de anemi riski yüksektir.

Genel olarak anne vücudu, hamilelik başlangıcından itibaren bebeğin ihtiyaçlarına göre kendini adapte edebilen bir özelliğe sahiptir. Sağlıklı beslenme ve anemiye sebep olan rahatsızlara yönelik tedbirler anemi riskini azaltarak, sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmeye yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.