Maltepe Escort

Hamilelikte Aşerme Nedir? Neden Olur?

Hamilelikte beslenme denildiğinde konusunda ilk akla gelen olguların başında aşerme gelmektedir. Bazı anne adayları tatlılara, bazıları tuzlulara bazıları da hiç olmayacak hatta yenilmeyecek şeylere aşerebilmektedir. Üstelik bazı kültürlerde aşerilen yiyeceklerin bebeğin cinsiyetini dahi belirlediğine inanılmaktadır. Annelikte beslenme konusunun önemli bir aşaması olan hamilelikte aşerme nedir? neden olur? Sizler için araştırdık. Agucuk.net ekibi olarak şimdiden keyifli okumalar diliyoruz.

Aşerme Nasıl ve Neden Olur?

Aşermenin neden gerçekleştiği konusunda kesin bir yargı bulunmamakla birikte uzmanlar bu konuda 2 etken üzerinde araştırmalarını sürdürmektedir. Bunlardan ilki hamilelik sırasında değişen hormonal süreçlerin gebelikte yeme dürtüsünü tetiklediği ya da baskıladığı yönündedir. Hormonal değişikliklerin sonucunda aşerme ya bir yiyeceğe karşı aşırı istek duyulması ya da bir yiyecekten tiskinme şeklinde oluşmaktadır. Özellikle hamilelikte progesteron ve östrojen sevilerinin değişmesinin yemek yeme konusunda farklılaşmaya neden olduğu bilinmektedir. Diğer bir görüş ise hamileler vücudunda bir canlı geliştirdiği için bazı besin maddelerine fazlaca ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle bu ihtiyacı karşılamak için vücut aşerme şeklinde tepki vermektedir.

en-cok-aserilen-besinler

en-cok-aserilen-besinler

En Çok Aşerilen Besinler

Aşerme bazı kişilerde her türlü gıdaya saldırma şeklinde ortaya çıkabilirken, bazılarında tatlı, tuzlu ya da ekşi şeklinde bir grup besine, bazılarında ise farklı besin kombinasyonlarına aşerme görülmektedir. Nadiren de olsa hamilelerde besin dışı aşerme de görülebilmektedir. Yapılan istatistiki araştırmalarda aşermenin daha çok keskin tada sahip besinlere olduğu saptanmış olup, bu besinler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

  • Çikolata, şeker gibi tatlılar
  • Turşu
  • Dondurma
  • Hamur işleri, pizza ve hamburger gibi yüksek kalorili gıdalar
  • Kavun, çilek, karpuz gibi meyveler
  • Tavuk, kırmızı et gibi yüksek proteinli hayvansal gıdalar
  • Yoğurt, peynir gibi süt ürünleri
  • Karpuza karabiber döküp yemek gibi tuhaf kombinasyonlu yiyecekler
  • Baharatlı yiyecekler

Hamilelikte Aşerme Ne Zaman Olur?

Hamilelik döneminde anne adayları 3. aya kadar şiddetli bir aşerme yaşamaktadır. Bu duygu daha sonra azalarak 5. aya kadar bitmektedir. 5. ayda hala aşerme devam ediyorsa doktorlar bu durumun psikolojik olduğunu düşünmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.