Maltepe Escort

Hamilelikte Aşı Yaptırılır mı?

Mevsimsel hastalıklardan ya da salgınlardan korunmak için sıkça kullandığımız aşılar, bilindiği üzere koruyucu tedavi kapsamında yaygın olarak tercih edilen önlemler arasındadır. Hamilelik söz konusu olduğunda pek çok anne adayı aşı yaptırmanın zararlı olup olmadığından endişe duyar.

Planlı bir gebelik süreci yaşıyorsanız aşıların çoğunu gebelik öncesinde yaptırmanızda fayda vardır. Bunun yanı sıra risk faktörü bulunsa da gerekli olan aşılardan gebelik döneminde de kaçınılmaması gerekir.

Anne adayının kendini iyi hissetmesi, kendine yeterli bir bağışıklık sistemine sahip olması aşıları yaptırmaması için yeterli değildir. Gebelikle birlikte bünyede oluşacak değişiklikler, farklı hastalıklara karşı direncin düşmesine sebep olabilir. Bu nedenle hamilelik sürecinden  3 ay öncesinde gerekli testler yapılarak, ihtiyaç duyulan aşıların yapılması ve anne adayının gözlenmesi gerekir. Bu noktada dikkat edilecek nokta, aşıları takip 1 ay içinde hamile kalınmamasıdır.

Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gereken Aşılar

Canlı aşılar olareak adlandırılan aşıların mutlaka hamilelik öncesinde yapılması önerilir. Bunlar; difteri, kabakulak, kızamık, kızamıkçık, çocuk felci aşılarıdır. Bu aşılar yapıldıktan sonra en az 3 gibi bir süre hamile kalınması önerilmez.

İnaktive virüs ya da bakteri aşıları ve toksoid ile hazırlanan aşılar ise bu tür bir risk grubu oluşturmaz.

Hamilelik Döneminde Yapılan Aşılar

Anne adaylarına hamile oldukları süre içerisinde yapılan aşılar, ikinci 3 aylık dönemde yapılmaya başlanır. Amacı bebeğin maruz kalabileceği sağlık problemlerini önlemek, riski en düşük seviyede tutmaktır. Gebeliğin son dönemlerinde yapılan bu aşılar büyüme geriliği, erken doğum, ölü doğum, nörolojik problemler ve enfeksiyon gibi risklere karşı yapılır.

Yeni doğan enfeksiyonları ve Hepatit B gibi hastalıkları önlemek amaçlı yapılan bu aşılar bebeği 6 aya kadar korur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.