Maltepe Escort

Hamilelikte Aspirin Kullanımı Güvenli mi?

Baş ağrısı ya da mide bulantısıyla mı baş etmeye çalışıyorsunuz? Pek çok anne adayı ağrı kesicilerle, şikayetlerini bir an önce geçirmeyi ister.
Bebek bekliyor olduğunuz dönemde kullandığınız ilacın size olan faydasından çok, henüz doğmamış bebeğinize etkisini göz önünde bulundurmanız gerekir. Hamile olduğunuz sürece kullandığınız her ilaç için, doktorunuzun fikrini öğrenmeniz mutlaka gerekli olan birşeydir.

Bu durumun tek istisnasının aspirin olduğu düşünülür. Düşündüğünüzün aksine, hamilelik süresince aspirin kullanımı güvenli değildir ve pek çok yan etkiye sahiptir.

Hamilelikte Aspirin Kullanmanın Yan Etkileri

Kanamalar
Aspirin kan dolaşımını ve pıhtılaşma seviyesini değiştirir. Kanın sulanması gibi bir etkiye yol açar ve pıhtılaşma zorlaşır.
Bu durum beklenmeyen bir kanamanın yaşanmasına sebep olabilir. Hem bebeğiniz hem de siz risk almış olursunuz.
Hamileliğin son haftalarında aspirin kullanılırsa, doğum sırasında kanamanın artışına sebep olabilir.

Normal Doğumu Geciktirebilir
Aspirinin etkisiyle normal doğum gecikebilir. Bu gibi durumlarda sezeryan gerekir ki, bir ilacın yan etkisi yüzünden doğumu sezeryanla yapmak anne adaylarının tercih etmek isteyecekleri birşey değildir.

Plasentanın Zarar Görmesi
Aspirinin bir diğer yan etkisi de plasentanın zarar görmesi, bir parçasının yırtılmasıdır. Bu plasentanın anne karnından ayrılması şeklinde gelişir. Fetüste ciddi zarara yol açan bu durum hayati riske sebep olabilir. Ölü doğumla sonuçlanan gebeliklerin bir kısmının sebebi, plasentanın ayrılmasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.