Maltepe Escort

Hamilelikte Bahar Alerjisi

Alerji günümüzde hemen herkeste sıkça rastlanılan bir rahatsızlıktır. Evdeki tozlar, tüylü hayvanlar, tüketilen birçok besinler ve aklımıza gelebilecek birçok nedenle baş gösterebilir. Bahar alerjisinde ise mevsimsel değişikliklere bağlı olarak ağaçlardan uçuşan polenler kişinin solunum yolu olan burnuna dolarak vücudun reaksiyon göstermesine neden olur. Gebelikte alerjik rinit denilen bu olay,hamile kadınlar için oldukça can sıkıcı bir durumdur. Normal insanların bile başa çıkması hayli güç olabilen bu rahatsızlık, gebelikte korkulu rüya haline gelebilmektedir. İlkbahar aylarında polenlerle birlikte baş gösteren bahar alerjisi, normal insanlara göre gebelerde daha ciddi yaşanabilir. Kaşıntı ,burun akıntısı, göz yaşarması ve kızarıklığı şeklinde kendini gösteren bahar alerjisi ,havada toz ve polenlerin dolaşmasıyla genelde en çok mayıs ve ekim ayları arasında olur.

Hamilelikte her sorun kat kat arttığı için bu dönemde bahar alerjisi de çekilmez olabilir. Normalde alerji durumlarında bağışıklık sistemi bu durumla başetmeye çalışır fakat hamilelikte bağışıklık zayıfladığı için bu durumda elbetteki zorlanacaktır. Gebelik düşünen anne adayı alerjik olduğundan şüpheleniyorsa hastanede alerji testi yaptırabilir böylece daha rahat bir hamilelik geçirebilir. Peki bahar alerjisi olan anne adayı ne yapabilir? Hamilelik döneminde yoğun alerji için bebeğe zarar vermeyen alerji spreyleri kullanılabilir . Bunun yanında öğleden önce toz ve polenler daha yoğun olduğu için öğleden sonraları dışarı çıkabilir . Dışarıdan eve girdiğinde mutlaka kıyafetleri değiştirip , duş alabilir. Böylece kıyafetleri ve vücuda yapışan polenlerden arınabilir.

Pencereleri açmak yerine klima kullanılabilir, dışarıda da ağaçlık yerlerden uzak durulabilir. Yatak çarşafları düzenli olarak değiştirilebilir ,antibakteriyel halılar kullanılabilir ,vakit geçirilen her yer temiz tutulabilir. Ayrıca burun ve ağız kenarlarına vazelin sürülerek uçuşan alerjik maddelerin oralara yapışarak sinüslere ve ağza girmesi engellenebilir. Mevsim geçişlerinde bu tip küçük detaylara dikkat ederek alerjiyi daha hafif atlatmak mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.