Maltepe Escort

Hamilelikte Baş Ağrısını Azaltmanın Yolları

Hamilelikte çoğu kadın baş ağrısı şikayetinden yakınır. Hamilelikteki baş ağrısının nedenleri arasında değişen hormonlar, stres, yaşam kalitesinin olumsuz etkilenmesi gibi durumlar sayılabilir. Görülen baş ağrısı genelde gerilim tipi ve migren tarzı ağrılardır. Yetersiz dinlenme, dengesiz beslenme, yeterli miktarda su tüketmemek, bulantı, kusma, uyku sorunları, değişen alışkanlıklar da baş ağrısı nedenleridir. Beslenme, uyku düzeni ile sıvı tüketimine dikkat etmemek migreni tetikleyebilir. Eğer baş ağrısı şiddetli ve sık yaşanıyorsa doktora danışılmalıdır.

Hamilelikte bebeğin etkilenmemesi için ilaç pek önerilmez. Ancak baş ağrısını azaltmak için doktor kontrolünde parasetamol tarzı ilaçlar içilebilir. İbuprofen ve aspirin gibi ağrı kesiciler hem anne hem de bebek için zararlıdır. Baş ağrısını azaltmak için ilaçların yanı sıra beslenme ve uyku düzenine dikkat etmek gerekir. Ayrıca stres de baş ağrısına neden olacağından, stresten uzak durulmalıdır.

Uzun süreli açlık, ani kan şekeri düşmelerine, bu durum ise baş ağrısına sebep olabileceği için hamilelikte üç ana öğünle birlikte üç ara öğün de yapılmalıdır. Ara öğün olarak kuru meyveler, kuru yemişler tercih edilebilir. Hem stresten arınmak hem de baş ağrılarını azaltmak için egzersiz yapılabilir. Özellikle yoga, fitness, masaj ve meditasyon stres için etkilidir. Fazla ses ve ışık da baş ağrısını tetikler. Bu yüzden gürültülü ve ışıklı ortamlardan kaçınmak gerekir. Hamilelikte sık kahve tüketimi de baş ağrısına neden olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.