Maltepe Escort

Hamilelikte Beslenme Bozuklukları: Anoreksia ve Bulimia

Hamilelik ve annelik, güçlü ve sağlıklı olunması gereken dönemlerdir. Hamilelik sırasında anne karnındaki bebek, annenin besinlerden kendi vücudu için aldıklarının önemli bir bölümünü alır. Karbonbonhidratların, proteinlerin, yağların, vitamin ve minerallerin, kısacası tüm besinlerin depolanma oranı düşüktür. Anne vücudu bunları bebeğin gelişimi harcamak zorundadır.

Eğer dengeli bir biçimde beslenilmezse, anne adayı önce kaynakları tüketmeye başlar. Sonrasında ise yetersiz beslenmeden dolayı bitkin düşer, pek çok sağlık sorunu ile karşılaşabilir. Depresyona girebilir.

Ortalama bir kadın hamileliği boyunca 18-23 kilo arasında kilo alabilir. Bu miktarlarda kilo alımı sağlıklı bir hamilelik için gerekliyken, bazı anne adayları için korkunç olarak algılanabilir. Halihazırda beslenme bozukluğu yaşayan kadınların, hamilelik döneminde kilo almak konusunda kaygıları oldukça fazla olabiliyor. Genellikle dış görünüşün değişmesine ve fazla kilolara bakış açılarından dolayı, kendilerini kurban gibi hissedebiliyorlar.

Hamilelikte Beslenme Bozuklukları

Anoreksiya nevroza olan anne adayları, düşük kiloda olup, gebelik sırasında yeterli kilo alamayabiliyorlar. Bu nedenle bebeklerinin anomalilerle dünyaya gelmesi ya da hamleliğin düşükle sonlanması gibi durumlar yaşanabiliyor.

Bulimia nevroza olan anne adaylarında ise susuzluk en sık karşılaşılan durum. Beraberinde kimyasal ve hormonal dengesizlikler, hatta kalp rahatsızlıkları yaşanabiliyor.

Hastalık düzeyinde aşırı yeme eğilimine sahip olan anne adayları ise, halihazırda gebelik öncesi aşırı kilolu olabiliyorlar. Aşırı kilo hamilelikte yüksek tansiyon ve gestasyonel diabet riski taşımalarına sebep oluyor.

Anne İçin Riskler

Yetersiz beslenme, susuzluk, kalp ritminde düzensizlikler, hamilelik sırasında şiddetli depresyon, erken doğum, doğum sırasında yaşanan zorluklar, bebeğe bakmakta zorluk, doğum sonrası depresyon gibi olumsuz durumları beraberinde getiriyor.

Bebekler İçin Riskler

Yetersiz gelişim, erken doğum, düşük doğum kilosu, solunum güçlükleri, beslenme güçlükleri, perinatal komplikasyonlar, annenin beslenme bozuklukları neticesinde yaşananların başlıcaları.

Uzmanlar beslenme ile ilgili sorunları veya aşırı kilo gibi sorunları olan kadınların, bu sorunlara hamilelik öncesinde bir çözüm bulmasını öneriyorlar. Hamile kalmadan önce hem fiziksel, hem psikolojik anlamda hazır olmanız gerekiyor. Gerekirse hem fiziksel hem de psikolojik açıdan hazırlanmak için bir uzmandan fayda alınması gerekli görülüyor.

Beslenme sorunları olan anne adayları içinse süreç boyunca özel bir takip gerekiyor. Anne adayının muayeneler sırasında beslenme sorunuyla ilgili doktoruna bilgi vermesi de ayrıca önemli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.