Maltepe Escort

Hamilelikte Beslenme Bozuklukları ve Tedavisi

Öncelikle hangi durumların beslenme bozukluğu adı altında toplanacağının açıklanması gerekmektedir. Çünkü hamilelik döneminin ilk aylarında bulantı, kusma ve vücutta yaşanan değişimler nedeniyle az yemek yeme ya da yemek yiyememe gibi durumların gelişmesi normaldir. Zamanla 3. aydan sonra bu durum kendiliğinden geçmeye başlar. Bu nedenle hamileliğin ilk 3 ayında görülen yeme alışkanlıklarında seyreden anormaliler yeme bozukluğu olarak adlandırılmamaktadır.

Beslenme Bozukluğu Türleri

Öte yandan, hamilelikte beslenme bozuklukları bu normal süreç dışında, bulantı ve kusmaya bağlı olarak değişmeyen ve kişinin bazı psikolojik ve fiziksel hastalıkları nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Hamilelikte beslenme bozuklukları iki şekilde görülmektedir. Bunlardan ilki kişinin kendini şişman hissetmesi nedeniyle oluşan yemeği reddetme durumudur. İkinci durumda ise bozukluğun boyutu daha büyük sonuçlar doğurarak bu kez yemek yeme sonucunda oluşan kaygıdan dolayı yemeği kusarak çıkarma eğilimi şeklinde ortaya çıkmaktadır.

hamilelikte-yeme-bozuklugu

hamilelikte-yeme-bozuklugu

Hamilelikte Beslenme Bozukluğunun Zararları

Yeterince beslenemeyen anne hem kendi hem de bebeğin sağlığını tehlikeye atmaktadır. Kendisi aşırı kilo verdiği gibi aynı zamanda bebeğin gelişimi de tehlikeye girerek olması gerektiği kiloya ulaşamamakta hatta gelişimsel anormaliler de ortaya çıkabilmektedir. Belirtileri kısa vadede halsizlik, yorgunluk, bitkinlik ve isteksizlik olarak belirse de sonralarda daha vahim sonuçlar ortaya çıkarak düşüklere erken doğumlara hatta bebek ölümlerine de neden olabilmektedir.

Yeme Bozukluklarının Tedavisi

Yeme bozukluğu tedavisi hamile kalmadan öncesinde başlayan ve hamilelik sonlanmasına yani doğuma kadar devam etmesi gereken bir süreçtir. İlk olarak anne adayı bir doktor ekibinden yardım almalıdır. Bu ekipte psikolog, diyetisyen ve kadın doğum uzmanları yer almalıdır. İlk olarak sorunun ortadan kaldırılması ve bayanın hamile kalması sağlanır. Normal kiloyla hamile kaldıktan sonra anne adayına hamilelik sırasında normal kilo aldırılmaya devam edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.