Maltepe Escort

Çay, kahve, gazlı içeceklerin sık sık tüketiminin vücudumuza verebileceği zararlardan dolayı çoğumuz günlük hayatta bitki çayı içmeye, bunu alışkanlık haline getirmeye çalışıyoruz.

Kadınların kilo vermek için sıkça kullandığı bitki çaylarının yanı sıra, sindirim sorunları için, antioksidan göreviyle, sakinleştirici etkisinden dolayı kullanılan bitki çaylarının sayısı da oldukça fazladır. Bu bitki çaylarının günlük hayatta vücudumuza faydalı olmasını sağlayan etken maddeleri yanı sıra aşırı tüketiminde farklı sorunlara sebep olabileceğini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu durum hamilelik döneminde daha fazla önem taşır. Anne adaylarının hormon seviyelerinde yaşanan değişikliklere etki eden bitki çayları düşüğe sebep olmaya varan sonuçlara sebep  olabilir.

Hamilelikte Hangi Bitki Çayları Tüketilmemeli?

  • Kekik adaçayı erken doğum veya düşüğe neden olur.
  • Biberiye sıvı kaybı yaşanmasına sebep olduğu için anne ve bebek için zararlıdır.
  • Nane, yeşil çay, hibiscus, ekinazya da hamilelere önerilmeyenler  arasındadır.
  • Ahududu erken doğuma sebep  olabilir, hamileliğin son günlerinde kasılmaları düzenleyip doğuma yardımcı olması için içilebilir.
  • Adaçayı gebelik döneminde ve sonrasında bebeği emzirirken içilmez. İçeriğindeki doğal östrojen kanamayı tetikleyebilir, düşüğe sebep olabilir. Farklı oranlarda doğal  östrojen içeren bitkiler arasında adaçayı, anason, civan perçemi, maydonoz gibi bitkiler yer almaktadır.
  • Ihlamur, kuşburnu, melisa çayı bitki çaylarının kullanımında son derece dikkatli  olunması gereken bu dönemde, anne adaylarının kullanabileceği birkaç bitki çayıdır.

Verilerle kesinleşmiş olmamakla birlikte bazı hamilelikte bitki çaylarının aşırı kullanımının sakat doğumlara sebep olduğu düşünülmektedir.

Önerilen bitkisel ilaçlarda da bazı oranlarda kullanılan bitki çaylarının, ilaç  bileşeni olarak kullanılması anne adayına o bitkinin güvenli  olduğunu düşündürmemelidir. İlaçta kullanılan dozlar azaltılmış olabilir.

Hamilelik döneminde ihtiyaç duyulan vitaminleri de alabilecekleri doğal meyvesuları anneler için iyi birer içecek alternatifi olabilir. Su, ayran, süt ve doğal maden suları ile vücudun artan sıvı ihtiyacı karşılanabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.