Maltepe Escort

Hamilelikte Böbrek Enfeksiyonu

Akut pyelonefrit bebek bekleyen annelerin %1-%2 sinde görülen bir bakteriyel enfeksiyondur.

Böbrek enfeksiyonuna yol açan bu bakteri oluşumu genellikle idrar yollarında başlar ve doğru zamanda farkedilmediğinde genital bölgeye, rahime, mesaneye kadar ulaşır. Mesaneye ulaşan bakteri buradan da böbreklere ulaşır.

Hamilelik sırasında oluşan böbrek enfeksiyonları düşük ya da ölü doğum riskini artıran bir hastalıktır.

Hamilelikte Böbrek Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte böbrek enfeksiyonları fazla belirti vermeden de ortaya çıkabilir. Eğer böbreklerinizde bir enfeksiyon olduğundan endişe ediyorsanız vakit kaybetmeden bir uzmana başvurup, gerekli tetkikleri isteyin.

Böbrek enfeksiyonlarının başlıca belirtileri diğer enfeksiyonlara benzer, ancak böbreklerinizde yaşanan bu duruma özgü belirtiler de vardır.

  • Terleme ve yüksek ateş
  • Kaburga altında ağrı ya da sırtın alt kısmında ağrı
  • Karın ağrısı
  • Mide bulantısı ve kusma
  • İdrarda kan görülmesi
  • Sistitle birlikte görülen belirtileri veya üriner enfeksiyonlarda gördüğünüz belirtileri görebilirsiniz.
  • Sık idrara çıkma ve idrar ihtiyacının acil olması ya da idrarın ağrı yapması bu belirtilerden bazılarıdır.

Hamilelikte Böbrek Enfeksiyonu Tedavisi

Piyelonefrit hastanelerde intravenöz enjeksiyon ile, yoğun tedavi gerektiren bir bakteridir. İyi yönden bakmak gerekirse bu bakterinin etkisizleştirilmesinde kullanılabilecek pek çok antibiyotik size ve bebeğinize zarar vermez.

Hamileliğinizden kaynaklanan bulantı ve kusmalar hastalıkla birlikte etkisini artırmışsa bu duruma özel ilaçlar reçete edilerek hastanın en kısa süre içinde  iyileşmesi sağlanır.

Hamilelikte böbrek enfeksiyonunun oluşmaması için, genel olarak idrar yollarınızda, mesanenizde ya da yumurtalıklarda oluşan enfeksiyonların tedavisinde geç kalınmaması önemlidir. Hamilelik öncesinde ve/veya öğrendiğinizde gerekli tetkiklerle vücudunuzda bulunan enfeksiyonlar için en kısa zamanda önlem almanız, bağışıklı sisteminizin zayıflamaması ve bebeğinizin sağlığı için önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.