Maltepe Escort

Hamilelikte Botoks Yaptırmak Güvenli mi?

Yüzünüzdeki kırışıklardan, çizgilerden rahatsız olduğunuz ve botoks tedavisini düşündüğünüz bir dönemde, hamile kaldığınızı mı öğrendiniz? Hamilelikte botoks yaptırmanın güvenli olup olmadığı konusunda soru işaretleriniz varsa, bu yazımız size fikir verebilir.

Botoks Nedir?

Clostridium botulinum, botulinum toksini üretmeye yardımcı olur. Botoks, kozmetik tedavi için botulinumu kullanır. Aynı bakteri, bakteri hastalığı olan botulizme de neden olur. Botoks temel olarak yüzdeki çizgileri ve kırışıkları iyileştirmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Enjeksiyon yöntemi kullanılan botoksda, uygulamanın yapıldığı kaslar rahatlar.

Kas spazmları, aşırı terlemenin tedavisi, göz açıp kapamayı kontrol edememe gibi rahatsızlıklarda botoks yöntemi kullanılabilir.

Hamilelikte Botoks Güvenli midir?

Şu ana kadar toplanabilen veriler, hamilelikte botoksun güvenli olup olmadığı konusunda fikir vermek için yeterli değildir. Bu nedenle uzmanlar hamilelik sırasında botoks tedavisi yaptırmamanızı, devam eden tedaviniz varsa bırakmanızı önerirler.

Bilim adamlarının hayvanlar üzerinde yaptığı testlerde ise, elde edilen sonuçlar botoksun fetüste anomalilere yol açtığı durumlarla karşılaşılmıştır. Testler insan üzerinde yapılmamıştır, bu nedenle hamilelikte botoksun zararlı olup olmadığı konusunda kesin bir şey söylenememektedir.

Pek çok kozmetik uzmanına göre, botoks ile enjekte edilen bakteri, kan dolaşımına dahil olur, vücutta hareket eder ve son olarak da beyine ulaşır. Bu süreç enjeksiyondan sonraki 3 gün içinde gerçekleşir. Bakterinin hareketi, enjeksiyonun yapıldığı bölgede anormal hücre aktivitesine sebep olur.

Hamile olduğunuzda, vücutdaki kan akışı artar. Bu tip bir durumda, bakteri vücutta daha hızlı hareket eder ve beyine daha çabuk ulaşır. Uzmanlara göre bu son derece tehlikeli sonuçlara sebep olabilir.

İyi haber ise hamileliğiniz süresince vücudunuzun salgıladığı sıvılar, yüzünüzdeki kırışıklıkları, çizgileri ve kaz ayaklarını iyileştirecek özelliğe sahiptirler. Hamilelik döneminde yaşanan hormonal değişikliklerin artırdığı doğal yağ üretimi de artabilir. Bu da cildin parlaklaşmasını ve daha genç görünmesini sağlayabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.