Maltepe Escort

Hamilelikte Çay – Kahve Tüketimi Zararlı Mı? Tüketim Miktarları

Türk toplumunda çay ve kahve tüketimi günlük beslenmede oldukça yer tutmaktadır. Bu nedenle hamilelik döneminde de bayanlar çay – kahve tüketiminden kolay kolay vazgeçememektedir. Çay –kahve tüketimi zararlı mı, tüketim miktarları ne kadar olmalı soruları genelde anne adaylarının kafasına takılmakta ve sıkça merak edilmektedir.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda vardır ki, çay ve kahve sanıldığı kadar kötü çok zararlı içecekler değil, hatta bazı durumlarda yararlı olan içeceklerdendir. Ancak, yapılan araştırmalarda çay ve kahvede bulunan bol miktardaki kafeinin hamileler üzerinde belli bir miktarı aştığında zararlı olduğu saptanmıştır. Özellikle hamilelerde kafein alınımının 200 mg değerini aşması durumunda düşük riski artmaktadır. Bu nedenle günlük çay kahve tüketiminin 200 mg kafeini aşmaması durumunda çay kahve sınırlı miktarda gebelikte tüketilebilir. Peki bu miktarlar nasıl belirlenir, sınırları aşmamak için aşağıdaki değerlerden almanız gereken miktarı hesaplayabilirsiniz;

hamilelikte-cay-kahve-tuketimi

hamilelikte-cay-kahve-tuketimi

Hamilelerde günlük çay tüketimi

Hamilelerde günlük kafein alımının 200 mg’ı geçmemesi gerektiği için sınırlara dikkat etmek gerekir. Eğer kafeinli içecek olarak sadece çay tüketilecekse 1 çay bardağı siyah çayda 40 mg kafein olduğu için 5 çay bardağı, 1 çay bardağı yeşil çayda 20 mg kafein olduğu içinse 10 çay bardağı tüketilmesinde sakınca yoktur. Hem siyah hem de yeşil çay gün içinde tüketilecekse bu kez de yine bir bardağında bulunan kafein miktarları ile 200 mg’ı geçmeyecek şekilde hesaplama yapılarak günde tüketilecek bardak sayısı belirlenmelidir.

Hamilelerde günlük kahve tüketimi

Kahve tüketimi de hamile bayanlarda 200 mg kafein sınırına takılmaktadır. Günde tüketmeniz gereken kahve miktarını belirlemek için gerekli kahve çeşitlerine göre kafein miktarlarını aşağıda sizler için sıraladık;

1 fincan filtre kahve 200 mg, 1 fincan cappucino 100 mg, 1 fincan espresso 100 mg, 1 paket nescafe ile hazırlanan kahve 50 mg, 150 cc kafeini alınan kahvede 5 mg kafein bulunmaktadır. Gereken hesaplamalar verdiğimiz kafein miktarları hesaplanarak 200 mg sınırını geçmeyecek şekilde tüketilmelidir. Ayrıca, doktora başvurarak çay kahve tüketimini kesmenizi gerektirecek bir rahatsızlığınız olup olmadığını öğrenmeyi de ihmal etmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.