Maltepe Escort

Hamilelikte Çikolata Yemek Zararlı mı?

Laval Quebec City Üniversitesi’nin (Kanada) yaptığı bir araştırmaya göre hamilelikte çikolata tüketmenin fetal büyümeyi ve gelişmeyi artırdığı tespit edilmiş.  İlk 3 aylık dönemden itibaren düzenli olarak tüketilen bitter çikolata plasenta fonksiyonunu artırabiliyor. Ancak nasıl ve ne kadar çikolata yediğinize dikkat etmeniz gerekiyor.

Hamilelikte Çikolata Yemek Güvenli mi

Hamileyken çikolata yemek pek çok araştırmanın sonucuna göre güvenli. Fakat bebek bekleyen annelerin kafein alımını günlük 200 mg ile sınırlaması gerekiyor. Çikolatanın içerdiği kafein vücudunuzun işleyişine müdahale edebileceği için tükettiğiniz çikolata miktarını takip etmeniz gerekiyor.

Nörotransmitterleri de etkileyen kafein gestasyonel diyabet ve aşırı kilo alımına sebep olabiliyor.

Hamileyken Neden Çikolata Tüketmelisiniz? 

Uzmanlar hamileyken makul miktarda çikolata tüketimini öneriyorlar. Çikolatanın malzemelerinden olan kakaoda bulunan flavanol hamile kadınlar için faydalı. Bitter çikolata olarak da bilinen siyah çikolata da daha fazla flavanol bulunuyor.

1 – Siyah Çikolata Preeklampsiyi Hafifletir 

Preeklampsi erken doğumun sebeplerinden biridir. Yüksek tansiyon ve idrardaki protein seviyesi ile alakalıdır. Kan basıncı yükseldiğinde kasılmalar meydana gelir. Aynı zamanda kanın pıhtılaşmasına ve karaciğer hasarına sebep olabilir.

Yapılan araştırmalar siyah çikolata tüketmenin preeklampsi riskini %70e kadar azalttığını ortaya koymuştur.

2 – Kan Basıncını Düzenler 

Kakaoda bulunan theobromine kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur.

3 – Temel Antioksidanları İçerir 

Çikolata antioksidan olarak bilinen flavonoidler açısından zengindir. Bu antioksidan özelliği hamile kadının bağışıklık sistemini güçlendirir ve bazı kanser türleriyle mücadele etmesini sağlar.

4 – Kalp Rahatsızlıklarını Önler 

Siyah çikolatanın antioksidan özelliği kalp hastalıklarını önleme önemli bir rol oynar bu nedenle kardiyovasküler sistemi destekler. Siyah çikolata ve özellikle kaliteli çikolata kalp için faydalıdır.

5 – Stresle Baş Etmede Yardımcı Olur 

Siyah çikolata beyindeki endorfin ve serotonin seviyelerini artırarak mutlu olmayı sağlar. Flavanol ise yorgunluğu azaltarak, stres oranını düşürür.

6 – Bebeğin Mutlu Olmasını Sağlar 

Yeni doğan bebekler ve anneleri üzerinde yapılan bir araştırmada, düzenli olarak çikolata tüketen annelerin bebeklerinin daha mutlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. New Scientist Magazine’de yayınlanan anket rastgele seçilen 6 aylık bebekler ve anneleri üzerinde uygulanmış.

7 – Kolesterol Seviyesini Düzenler 

Siyah çikolata düşük şeker ve yağ içerir. Flavonoidler iyi kolesterol seviyesini artırır ve kötü kolesterolün oksidasyonunu düşürür. Kan şekeri seviyesini de düzenler. Kan damarlarındaki elastikiyeti artıran siyah çikolata dolaşımı da iyileştirir.

8 – İyi Bir Demir ve Magnezyum Kaynağıdır 

Ortalama 100 gr siyah çikolata ile günlük ihtiyacınız olan demirin %67’sini ve günlük magnezyum ihtiyacının %58’ini almış olursunuz. Demir hamilelikte hemoglobin sayısını korumak için ve magnezyum yağ asitlerini metabolize etmek için gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.