Maltepe Escort

Hamilelikte Deniz Ürünleri Tüketilmeli Mi?

Deniz ürünlerinin içerdikleri vitamin ve mineraller açısından ne kadar zengin olduğu ve insan vücudundaki faydaları açıkça bilinmektedir. Ancak deniz ürünlerinin tüketimi konusunda hamilelik sürecinde bazı fikir ayrılıkları yaşanmaktadır. Bilinçli olunduğu sürece deniz ürünü tüketiminde zarar olmayıp fayda bulunmakta, ancak zararlı ürünlerden de kaçınılmalıdır.

Hamilelikte beslenme konusunda anne adayları ve aileleri çok hassas davranmaktadır. Bu çok normal, çünkü bu süreç bilinçli ve dikkatli şekilde atlatılmalıdır. Tartışma yaşanan konulardan birisi de hamilelikte deniz ürünleri tüketilmeli mi konusudur. Hamilelik döneminde her deniz ürünü tüketilmemekle birlikte bazı balık türlerinin usulüne uygun şekilde haftada bir tüketilmesi bebeğin gelişimi ve annenin sağlığı açısından gereklidir.

hamileler-hangi-deniz-urunlerini-tuketmeli

hamileler-hangi-deniz-urunlerini-tuketmeli

Somon, mezgit ve sardalye gibi balıklar iyi pişirilmiş olarak anne adayları tarafından güvenli şekilde tüketilmelidir. Ancak haşlanmış balık ya da salamura gibi çiğ balıklar mikrop taşıyabileceği göz önünde bulundurularak hamilelerin tüketmemesi gerekmektedir. Diğer yandan midye ve karides gibi deniz ürünleri ağır metal içermelerinden dolayı hamilelere önerilmemektedir. Hatta yapılan son çalışmalar bu yiyeceklerin anne karnındaki bebeğe büyük zararlarının olduğunu ortaya koymuştur.

Ayrıca alınan deniz ürününün taze olması, hijyen koşullarına uyularak tüketim aşamasına getirilmesi ve temiz sulardan elde edilmesi olası bir hastalık riskini azaltmaktadır. Bu koşullara uyulduğu takdirde hamilelerin omega yağ asitlerini almak için en az haftada bir olmak üzere 2-3 kez balık tüketilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.