Maltepe Escort

Hamilelikte Doğru Uyuma Şekli

Hamilelikte yatağa yatma şekliyle ve uykuya dalmayla ilgili sıkıntılar yaşanır. Özellikle ilerleyen aylarda uyumakta zorlanılır. Ama ilk aylardan itibaren yüzüstü uykuya dalanlar ve uyurken sürekli hareket edenler için alışmak oldukça zor olur.

Uykuya geçişin ve rahat uyuyamamanın farklı sebepleri var; bunlardan ilki elbette karnın büyümeye başlaması. Sırt ağrısı ve kalbin şıkışması da sık uykuya geçişte sık karşılaşılan sıkıntılardan. Nefes darlığı da eklenince, alışık olmadığınız uykusuzluk, uyumaya ve dinlenmeye en çok ihtiyaç duyduğunuz bu dönemde yaşam kalitenizi düşürebilir.

Tüm bunlarla birlikte rahat edebileceğiniz, sizi daha çok dinlendiren uyku pozisyonlarını tercih edebilirsiniz.

Hamilelikte en uygun uyuma pozisyonları

Yan tarafta uyumak; her iki yanınızda da uyuyabileceğiniz gibi sol tarafınıza dönmeyi tercih ederseniz daha faydalı olacaktır. Sol tarafa dönük olarak uyumak plesantayla bebeğe kan ve besinlerin miktarını artırmayı sağlıyor.

Kollarınızı ve bacaklarınızı kıvırarak, bacaklarınızın arasına yastık yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. Tek tarafta uyumaya devam etmenin verdiği yorgunluğu bu şekilde azaltabilirsiniz.

Yan tarafınıza yatarak uyumaya çalışmak bazende sırt ağrısına sebep olur. Karın hizasına koyacağınız bir yastıkla vücudunuzu desteklemek, sırt ağrısını önleyecektir.hamilelikte-uyuma-sekli

Özellikle ilerleyen aylarda kalp sıkışmasıyla sık sık karşılaşılabilir. Vücudun üst kısmının daha yüksekte olması, kalp sıkışması, çarpıntı gibi durumların önüne geçer. Nefes darlığı yaşama riskinizi azaltır.

Sırtüstü ya da yüzüstü uyumaya alışıksanız bu uyuma şekilleri çok konforlu gelmeyebilir.Artık yalnız uyumadığınız için mümkün olan en konforlu şekli deneyerek bulabilirsiniz. Elbette tüm gece aynı tarafta uyumak zorunda değilsiniz. İlerleyen saatlerde dönmek isteyebilirsiniz, dönerken normal zamanlarınıza göre daha dikkatli olmanız gerekir.

Hamilelikte Kaçınılması Gereken Uyku Pozisyonları

hamilelikte-uyuma-sekli-3

Sırt üstü yatmak; sırt ağrısı, nefessiz kalma, sindirim sorunları, hemoroid, düşük tansiyon, kan dolaşımında yavaşlama gibi pek çok olumsuz duruma sebep olabileceği için, hamilelikte kaçınılması gereken bir uyuma şeklidir.

Sırt üstü yatarken, karın barsakların ve ana kan damarlarının (aort ve vena kava) üzerine genişler.

Yüzüstü/Karın üstünde yatmak; Hamileliğin ilerleyen aylarında karnınız büyüdüğü için zaten karın üzerinde uyumak mümkün olmaz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.