Maltepe Escort

Hamilelikte Dövme Yapılmalı Mı?

Son zamanlarda güzellik trendlerinin değişmesiyle birlikte yaşamımıza dövme, kalıcı dövme ve kalıcı makyaj gibi terimler girmiştir. Çeşitli renk ve modellerdeki dövmeler günümüzde toplumda yaygın bir şekilde uygulanmakta ve bunun sonucunda moda, trend ve akımlar oluşmaktadır. Moda ve trendlere uyum toplumun her kesiminde görüldüğü için akıllara hamilelikte dövme yapılmalı mı? sorusu gelmektedir. Sorunun cevabına geçmeden önce bu güzellik uygulamalarının neler olduğunu güzellik ve bakım bölümümüzde yer alan bu yazımızda paylaşalım. Ardıdan uzman görüşleri ve bilimsel veriler ışığında bu uygulamaların hamilelikte zararlı olup olmadığına karar verelim.

Dövme özel boyaların deri üzerine ya da altına özel tekniklerle uygulanması şeklinde tanımlanmakla birlikte kalıcı ve geçici dövme olmak üzere iki farklı şekilde uygulanmaktadır.

Hamilelikte Geçici Dövme Yaptırılmalı mı? Geçici dövmede kına ve buna benzer maddelerden üretilen boyalar deri üzerine uygulanmaktadır. Bilindiği gibi kına insana herhangi bir zarar vermeyen bitkisel kökenli doğal bir maddedir. Ancak, bu durum hamilelik döneminde geçerli değildir. Çünkü hamilelik dönemi hormonların ve vücutta yaşanan değişimlerin maksimuma çıktığı bir dönemdir ve cilt oldukça hassas hale gelmektedir. Bu nedenle özellikle siyah kına içinde yer alan PPD maddesi geberde oldukça sakıncalıdır. Ciltte geri dönüşü olmayan hasarlara ve alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır. Hint kınasının anne ve bebek üzerinde herhangi bir kötü etkisi olmadığı bilinmekle birlikte yine de dikkat edilmeli ve hatta kullanılmamalıdır.

Hamilelikte Kalıcı Dövme Yaptırılmalı mı? İkinci bir dövme türü olan kalıcı dövme konusuna geçecek olursak, kalıcı dövme özel boyaların deri altına özel iğneli makinelerle dövülerek uygulanmasıdır. Deri kendini ne kadar yenilese de bu uygulanan rengi yok edememekte ve renk geçmediği için de kalıcı dövme adını almaktadır. Kalıcı dövme uygulamaları sırasında iğnenin vurduğu kısımlardan çok az bir miktar da olsa kan çıkmaktadır. Bu kan nedeniyle anneyi ve bebeği de etkileyecek kan ile bulaşan hastalıkların bulaşma riski vardır. Tüm insanlarda olan bu risk dışında hamilelik döneminde çok özel ve çok hassas bir cilt yapısı oluştuğundan dolayı iğne ile incinen ciltte sedef, ekzama gibi hastalıkların dışında tümör ve alerjik reaksiyonların gelişmesi oldukça kolay olmaktadır. Öte yandan kullanılan boyalar her ne kadar insana zarar vermeyen özel boyalar olsa da sonuçta kimyasal olmalarından dolayı kanserojenik etki yapmaktadır. Bu durum bilimsel araştırmalarda da kanıtlanmış olup, boyalar nedeniyle bebekte mutasyon ve doğumsal anormalilere çok sık rastlanmaktadır.

Görüldüğü gibi hem kalıcı hem de geçici dövmenin hamileler üzerinde ciddi boyutlara varabilecek olumsuz etkileri mevcuttur. Bu nedenle güzellik uğruna bayanların hem kendi hem de bebeklerinin sağlıklarını hiçe saymamaları gerekmektedir. Zaten hamilelik dönemi oldukça özel ve güzel bir dönemdir. Tadını çıkarın ve dövme yaptırmayı da kısa süreliğine erteleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.