Maltepe Escort

Hamilelikte Ekinazya Çayı Tüketmek Güvenli mi? 

Hamilelik süresince gerekmedikçe ilaç kullanmamaya özen gösteren anneler, bunun yerine bazı bitki çayları ile soğuk algınlığı, baş ağrısı gibi rahatsızlıkları gidermek için bitki çaylarından yardım almak istiyorlar.

Normalde tükettiğinizde herhangi bir yan etkisini görmediğiniz bitki çaylarını bile, hamilelik döneminde tüketmek istiyorsanız, ne tür etkiler gösterdiğini tekrar kontol etmenizde fayda var.

Ekinazya da halk arasında soğuk algınlıklarında, bağışık sisteminin zayıfladığı zamanlarda kullanılan bir bitki çayı. Enfeksiyonların vücuttan atılmasını hızlandırmasıyla biliniyor. Anne adaylarının sorması gereken ve sıkça sorduğu sorulardan biri de, hamilelikte ekinazya kullanımının sakıncası bulunup bulunmadığı. Şu ana kadar yapılan araştırmalarda ve gözlemlerde hamilelikte ekinazya kullanımının herhangi bir yan etkisi saptanamamıştır.

Bununla birlikte hamilelikte bitki çayı tüketiminin sınırlı miktarda olması gerektiğine de dikkat çekiliyor.

Ekinazyanın Faydaları 

  • Ekinazya T- hücrelerinin oluşumunu destekliyor. Aynı zamanda enfeksiyonları önleyen beyaz kan hücrelerinin oluşumunu artıyor. Ekinazyayı gebelik süresince kullandığınızda bebeğiniz etkilenmiyor. Böylece enfeksiyon oluşumu önlenirken, oluşmuş olan enfeksiyonun giderilmesine yardımcı olur.
  • İyileşmeyi hızlandıran ekinazya, vücudunuzun toparlanması için ihtiyaç duyulan süreyi azaltır.
  • Analjezik özellikleri barındıran ekinazya, güçlü bir dezenfektan özelliğine sahiptir. Ekinazya tüketimi ile, vücudunuz olası viral ve bakteriyel etkilere karşı korunmuş olur.
  • Haricen kullanımında kesikler, çizikler ile oluşan enfeksiyonlarda etkilidir.
  • Ekinazyonun kullanılabileceği rahatsızlıklar listesinde genellikle bağışıklık sistemi hastalıkları yer alır. Bunlardan bazıları; idrar yolu enfeksiyonları, saman nezlesi, bronşit, boğaz ağrısı, üst solunum yolu hastalıkları, lenf bezleri, kulak enfeksiyonları, ağrılı yaralar, vajinal mantar oluşumları, dişeti iltihapları, sinuzit
  • Egzama ve Sedef Hastalığının tedavisinde kullanılabilen ekinazya, semptomlarını azaltarak şiddetini azaltıyor.
  • Hemoroid ağrılarını azaltırken, enfeksiyonların tedavisinde yardımcı olabiliyor.
  • Güneş yanığı tedavisinde topikal olarak kullanımı mümkün olan ekinazya, iyileştirmeyi hızlandırıyor.
  • Bağışıklık sistemini güçlendiren ekinazya, kulak enfeksiyonları gibi tekrarlayan enfeksiyonlarda, önemli ölçüde iyileşme sağlar.

Hamilelikte Ekinazya Kullanımının Yan Etkileri

Oldukça fazla faydası ve kullanım alanı olan ekinazyanın hamilelik sırasında kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar da var. Bunlara yan etkiler olarak bakılabilir.

Eğer marigold, papatya gibi çiçekli bitkilere alerjiniz varsa, ekinazya da alerjiye sebep olabilir.

Bulantı, karın ağrısı, sersemlik gibi geçici yan etkileri de kendinizde gözlemleyebilirsiniz.

Ekinazyayı daha önce kullanmışsanız, bünyenizde alerji yaratıp yaratmadığını bilebilirsiniz. Eğer alerjik ve hassas bir bünyeniz varsa ya da hamileliğiniz sırasında ek hassasiyetler gelişmişse, ekinazya kullanmadan önce doktorunuza danışabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.