Maltepe Escort

Hamilelikte Et Tüketimi ve Miktarları

Hamilelik döneminde bayanların hem anne sağlığını korumak hem de çocuk gelişiminin sağlıklı bir şekilde seyretmesini sağlamak için beslenmesine dikkat etmesi çok önemlidir. Hamilelikte beslenme olarak özel bir alan ayrılan bu konuda öncelikle annenin tüm besin gruplarından yeterince ve dengeli olarak alması önerilmektedir. Bunun dışında annenin hem bebeğine hem kendine yetecek şekilde ancak asla aşırıya kaçmadan beslenmesi gerekir.

Besin Grupları

Hamilelikte et tüketimi ve miktarları konusuna geçmeden önce anne adaylarının besin gruplarını öğrenerek bilinçlenmesini uygun gördük. Aşağıda saydığımız besin grupları insan beslenmesinin yapıtaşları olup dengeli ve yeterli biçimde alınması beslenmenin temellerini oluşturmaktadır. Hamilelik döneminde bu besinlerin sağlıklı alınması için doğal ve işlenmemiş olmalarına dikkat edilmelidir.
1. Protein Grubu: Protein grubu besinler beslenmede önemli yer tutmaktadır. Özellikle bu besinler vücutta yapısal faaliyetlere katıldıklarından yeni bir canlıyı vücudunda geliştiren hamileler için hayati önem taşıyan besin grubu haline gelmektedir. Protein grubunun hamilelikte hem hayvansal hem de birkisel olanları yeterince tüketilmelidir. Unutmayın esensiyel aminoasitleri içerdikleri için hiç bir protein diğerinin yerine alternatif oluşturmamaktadır. Et, süt, yumurta, balık, peynir, yoğurt, baklagiller ve bazı tahıllar protein ihtiyacını karşılamak için doğal olarak tüketilmelidir. İşlenmiş olanlarından ise kesinlikle kaçınılmalıdır.
2. Karbonhidrat Grubu: Bu besin grubu daha çok enerji verici olarak tüketilmesi gereken besin grubudur. Tahıllar, unlu mamüller, tatlılar, pilav ve makarnalar bu gruba girmektedir. Hamile bayanlar özellikle vitamin ve lif ihtiyacını karşılayabilmek adına tahıllara beslenmesinde mutlaka yer vermelidir. Diğer yandan hamilelerin kalori ihtiyacının da fazla olduğu doğrudur ancak yine de fazla yiyerek abartmak zararlıdır.
3. Yağ Grubu: Enerji vermenin dışında yağlar vücuttaki metabolik olaylarda da görev almaktadır. Hamilelerin de bu nedenle yağ tüketimi önem taşır. Yağ ihtiyacını zeytinyağı ve tereyağı gibi yararlı yağlardan karşılamaları önerilir.
4. Vitamin ve mineraller için sebze ve meyveler tercih edilmelidir. Özellikle yeşil sebzeler hem vitamin mineral hem de lif içeriği bakımından zengindir.

Gebelikte Et Tüketimi

Hamilelik döneminde anne adaylarının en çok ihtiyacı olan unsurlar demir, B vitamini, kalsiyum ve kaliteli proteindir. Bu besinlerin hepsini bir arada barındıran ve oldukça da besleyici olan besin maddesi ise kırmızı ettir. Bu nedenle hamilelik süresince kırmızı et tüketimine mutlaka dikkat edilmelidir. Aksi takdirde anne ve bebekte ciddi problemler görülebilmektedir. En basitinden etten yeterli demir alınamadığında gebelik anemisine sıklıkla rastlanmaktadır. Protein ihtiyacının yarısının kırmızı etten sağlanması gerekmektedir. Çünkü kırmızı et başka hiçbir kaynaktan alınamayan ve vücut için yapıtaşı olan esensiyel aminoasitleri içeren tek besin kaynağıdır. Hamile bir bayanın normal et ihtiyacından 40 gram daha fazlasını tüketmesi gebelikte protein ihtiyacının karşılanması için yeterlidir. Beslenme konusunda verdiğimiz tüm önerilerde olduğu gibi yine et ihtiyacınızı işlenmiş gıdalar yerine doğal şekilde almanızı tavsiye ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.