Maltepe Escort

Hamilelikte Göbek Çizgisi Neden Oluşur?

Belirgin bir biçimde olmasa da, pek çok kadın özellikle ikinci üç aylık dönemden itibaren, karınlarının üstünde bir çizginin oluştuğunu farkederler. Hamilelikte oluşan göbek çizgisi, ten rengine göre kimi zaman daha belirgin, kimi zaman dikkat edilmezse görülmeyecek türden bir çizgidir. Genellikle de anne adaylarının pek hoşlanmadığı bir şeydir.

“Linea nigra” olarak bilinen ve hamileliği sırasında pek çok kadında oluşan bu çizgi, hamilelikle birlikte vücutta görülen değişimlerden biridir. Endişe etmeniz gereken bir şey değildir. Aksine göbek çizgisi hamilelik sırasında oluşmaz. Varolan göbek çizgisi hamilelikle birlikte belirginleşir, dikkat çekici bir hal alır. Hamilelik sırasında göbek çizgisi görülme oranı %75 gibi bir orandır, yani oldukça sıradan bir durumdur.

Hamilelikte Göbek Çizgisi Neden Oluşur?

Hamilelikte göbek çizgisinin belirgenleşmesinin nedeni, hormon değerlerinde yaşanan değişimlerdir. Melanosit stimulan(msh) hormonu, hamilelik döneminde göğüs ucu ve çevresinde de belirgin bir koyulaşmaya sebep olabilir.

Hamilelikte Oluşan Göbek Çizgisi Kalıcı mıdır?

Bununla birlikte göbek çizgisi her anne adayında görülmeyebilir. Cilt rengi daha kumral, esmere dönük anne adaylarında, belirli bölgelerde koyulaşma daha sık görülür(göğüs ucu ve çevresi, bacaklar gibi). Genetik olarak anne adayının ailesinde gözlenen bir durumsa görülme ihtimali daha fazladır.

Doğumdan sonra cilt derisi eski rengini aldığından, hamilelikte oluşan göbek çizgisi kalıcı değildir. Herhangi bir sağlık sorunu olmasa da, anne adayları estetik olarak kaygılar yaşıyorsa, endişe etmelerine gerek yoktur. Bu çizginin tamamen geçmesi ya da belirsiz hale gelmesi içinse, emzirme döneminin bitmesini beklemeniz gerekebilir. Bu durum sadece kadınlara özel ve anne adaylarında hamilelik dönemlerinde bu şekilde ele alınabilecek bir durumdur. Farklı dönemlerde ya da erkeklerde göbeği ikiye ayıracak şekilde çizgi oluşumu için uzman kontrolüne başvurmak uygun olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.