Maltepe Escort

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kadınlar idrar yolu enfeksiyonlarına anatomik olarak daha yatkındırlar. Kadınların hamilelik dışındaki dönemlerde en az %30’ unun, en az bir kere idrar yolu enfeksiyonu geçirdiği tahmin edilmektedir. Kalıcı tedavisi olmadığından ve bünyeye göre farklı koşullarda ortaya çıktığından bazılarında tekrar eder.

Hamilelik döneminde idrar yolu enfeksiyonu yaşanması daha risklidir. Hem enfeksiyon oluşma oranı arttığı için hem de vücudun varolan enfeksiyonu böbreklere taşıyacak şekilde biçim değiştirmesinden, (idrarı böbreklere taşıyan üreterlerde genişleme olmasından) enfeksiyon beklendiğinden hızlı ilerleyebilir. Bebek bekleyen kadınların bu dönemde daha özenli olması gerekir.

İdrar yolu enfeksiyonlarının yoğunlukla tespit edildiği haftalar 22-24. Haftalardır. Daha önce idrar yolu enfeksiyonu geçiren kadınların, tahlillerini düzenli takip etmesi gerekir. Çünkü enfeksiyon hiçbir belirti göstermeden,  “Asemptomatik bakteriüri” olarak adlandırılan biçimde gelişebilir. İleri düzey enfeksiyonlar “düşük” riskini artırabilir.

Gebelikte İdrar Yolu Enfeksiyonlarından Korunmak İçin;

  • Düzenli olarak en 1,5-2 litre su tüketilmesi gerekir. Diğer içecekler böbrek ve idrar yollarının ihtiyacı olan temizliği sağlamamaktadır.
  • Tuvalete çıkma sıklığını artırmakta fayda vardır. Boşaltımın tamamının yapıldığından emin olmak gerekir.
  • Cinsel ilişki öncesi ve sonrası tuvalet ihtiyacının giderilmesine ve temizliğe özen gösterilmelidir. Enfeksiyon tespit edilen hastalarda cinsel ilişki önerilmez.
  • Genel olarak tüm zamanlarda tuvalet sonrası temizliğin doğru yapıldığından emin olunmalıdır. Genital bölge ve rahim ağzı enfeksiyon riskinden korunmalıdır.
  • Yanma, kasık ağrısı, böbrek ağrısı, alt karın ağrısı, kaşıntı, nedensiz yüksek ateş gibi belirtilerden en az biri yaşanırsa, uzmana başvurulması, gerekli tahlil ve tetkiklerin yaptırılması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.