Maltepe Escort

Hamilelikte İshal Neden Olur?

Gebelikte görülen ishalin en önemli nedenlerinden birisi besin zehirlenmesidir. Özellikle yaz aylarında sık rastlanan, hafif seyreden, kısa süreli, bağırsak krampları da görülen ishaller besin zehirlenmesinden kaynaklanır. Besin zehirlenmesi ise daha çok mayonez, süt ve süt ürünleri, yumurta, et gibi çabuk bakteri üreyen ve bozulan besinlerde görülür.

Hafif ve kısa süreli seyreden ishaller, vücudun zararlı maddelere karşı savunma şeklidir. Ancak uzun süren ve kan görülen ishallerde mutlaka doktora danışmak gerekir. Böyle ishallere sebep olarak kolera, tifo, dizanteri, enfeksiyon ve parazitlerden şüphelenilir. Dışkı tahlili sonrasında antibiyotik ve serum tedavisi uygulanır.  İshalle birlikte vücut su kaybedeceği için hamilenin ishal tedavisinde kaybettiği sıvıyı alması istenir. Yüksek ateş, bulantı, kusma ve kan görülen ishallerde ise genellikle serum tedavisi ile kaybedilen sıvı ve elektrolitler karşılanır.

Hamilelikte ishale yakalanmamak için hijyenik olarak hazırlandığından şüphe edilen besinler yenmemelidir. Et, yumurta, salam, sosis, pastırma, sucuk ve jambon gibi besinler çiğ tüketilmemelidir. Ayrıca içilen suyun temiz olması gerekir. İshal döneminde ise pirinç lapası, haşlanmış patates, yoğurt, elma, muz, havuç, leblebi gibi bağırsağı yormayacak besinler yemesi istenir. Ayrıca nane limon çayı ile siyah çay da ishal tedavisinde yardımcı olur. Kendiliğinden iyileşen, zararsız ve basit ishaller bebeği olumsuz etkilemezken, ciddi sıvı kaybı yaşanması hem anneyi hem de bebeği tehlikeye sokacaktır. Ancak süt ve süt ürünleri ile bulaşan enfeksiyonun neden olduğu ishal bebeğe ciddi zarar verebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.