Maltepe Escort

Hamilelikte K Vitaminin Önemi

Vitamin ve mineraller vücuttaki sistemlerin doğru, sağlıklı ve iyi çalışabilmesi için gerekli maddelerdir. Hamilelikte ise anne hem kendi hem de bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için dengeli beslenmelidir. Özellikle bu dönemde annenin vitamin ve mineral ihtiyacı daha artar. K vitamini de bu ihtiyaçlardan birisidir. K1 ve K2 isimli iki gruptan oluşan, yeşil yapraklı sebzeler ile et, yumurta, peynirde bulunan K vitamini kan pıhtılaşmasını önlemede etkilidir. Ayrıca aşırı kanamanın önlenmesinde ve kemik erimesi tedavisinde de yardımcıdır.

Hamileliğin özellikle son aylarında K vitamini ihtiyacı daha da artar. Ancak bu vitaminin fazla tüketilmesi kanın ince olmasına neden olabilir. Eksikliği ise safra kesesinden safra üretiminin olumsuz etkilenmesine neden olur. Kolestaz denilen bu durumun belirtileri ise; depresyon, yorgunluk, iştah azalması, koyu renkli idrar, kaşıntıdır.

K vitamini çoğunlukla yeşil yapraklı sebzelerde bulunmasının yanı sıra et, süt, yoğurt, peynir gibi besinlerde de bulunur. Yeşil yapraklı sebzeler içinde de ıspanak ve karalahana K vitamini bakımından zengindir. Hamilelikte doktor kontrolü olmadan K vitamini kullanılmamalıdır. Özellikle kan sulandırıcı ilaç alanlar K vitamini kullanımında mutlaka doktora danışmalıdır. Kan pıhtılaşmasının yanı sıra kemiklerde kalsiyum toplanmasında, kalp damar sağlığında etkili olan K vitamini eksikliğinde kireçlenme ve kemik erimesi de görülebilmektedir. Bağırsaklardaki bakterilerin K vitamini üretimini artırabilmesi için de yoğurt, kefir ve asilenmiş süt tüketimi tavsiye edilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.