Maltepe Escort

Hamilelikte Kabızlığa Karşı Alınabilecek Önlemler

Kabızlık kişinin günlük hayatını ciddi oranda etkileyebilen olumsuz bir durumdur. Haftada 3 günden az, zor ve geç dışkılama kabızlık olarak tanımlanıyor. Normal bireylerde kronikleşmiş olabilmekle birlikte hayatında hiç yaşamadığı halde özellikle hamilelik döneminde bu durumda karşılaşan bayanlar çoğunluktadır. Çünkü hamilelik döneminde gerek hormonların etkisiyle gerek vücudun sindiriminin yavaşlaması neticesinde malesef kişi kabızlıkla başa çıkmaya çalışmaktadır. Hamilelik durumunda progesteron denilen hormon bağırsağı yavaşlatmakta kişinin kabız olmasına zemin hazırlamaktadır.

Öncelikli olarak durumun normal olduğunu kabul edilmelidir çünkü bu durum stresi beraberinde getirerek kabızlık sorununu ikiye katlamaktadır. Beslenme bu bağlamda doğrudan ilişkilidir. Aynı zamanda spor yapmayıp vücudu hareketsiz bırakmak malesef kabızlık sorununu tetiklemektedir . Kişi hamilelik sırasında vücudun normalden daha farklı işlediğini telkin edip,vücuduna olması gerekenden daha fazla imtina göstermelidir . Önce kabızlığın nedeni öğrenilmelidir. Kişi , durum ilerlemeden çaresine bakmalıdır . Sigara ,düzensiz ve yetersiz beslenme , aşırı çay-kahve tüketimi, hareketsizlik, demir eksikliği, yeterli sıvı tüketmeme ,stres başlıca kabızlık nedenlerindendir. Öncelikle bunlar ve benzeri durumların bir yada bir kaçıyla karşı karşıya ise söz konusu etkeni ortadan kaldırmalıdır. Her gün en az yarım saat yürüyüş yapmak bağırsak hareketlerini hızlandırmaktadır.

Sigara tüketimi anne karnındaki bebeğe zarar verdiği gibi bağırsak hareketlerini yavaşlatır aynı zamanda birçok organa zarar verdiği gibi bağırsak hastalıklarını da beraberinde getirmektedir. Lif açısından zengin, posalı, zeytinyağlı yemekler ,bağırsak çalıştırıcı besinler tüketmek kabızlık problemini ortadan kaldırmak açısından çok önemlidir. Sabah uyanır uyanmaz 1 bardak ılık su içmek yine bağırsakların çalışması açısından faydalıdır. Hamilelik döneminde günde en az 3 litre su tüketmek de kabızlık problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur . Anne adayı aynı zamanda lavman da kullanarak, bağırsağa dışkılama alışkanlığı kazandırabilir.

Hamilelik döneminde karın içi basınç fazla olmasından dolayı kabızlık problemi tekrarlayabilir fakat kişi dikkat etmezse fissür , hemoroid gibi daha ileri hastalıklarla uğraşmak zorunda kalabilir . Aynı zamanda ıkınma hissi ile birlikte hamileliğin ileriki dönemlerinde erken doğum riski ile karşı karşıya kalınabilir ki bu , bebek için de anne için de riskli bir durum olabilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.