Maltepe Escort

Hamilelikte Kan Vermek Güvenli mi?

Artık hamilesiniz! Tebrikler. Kendinizi ve bebeğinizi düşünmeniz gereken, biraz bencil olmanız gereken bir döneme girdiğinizin farkında olmalısınız.

Pek çok kadın düzenli olarak, belirli aralıklarla kan vermeye devam eder. Başkalarına yardım etmenin verdiği duygu elbette yeri doldurulamaz bir şeydir. Fakat kan vermeyi düşünüyorsanız, hamileliğinizin sonuna kadar beklemenizde fayda var.

Hamile Kadınlar Neden Kan Veremez? 

Hamile kadınların kan verememesi için belirgin bir neden aslında yoktur. Ama anemi hamilelik sürecinin en öne çıkan risklerinden biridir. Aslında vücudunuz hamilelik sırasında fazladan kan üretir ve adet döngüsü durduğu için kanın vücudun dışına atılması durumu söz konusu olmaz. Ancak üretilen kan bebeğin gelişimi ve annenin sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilmesi için gereklidir.

Bu kadar da değil, hamileliğinizin hemen bitiminde yine kan vermeniz önerilmez. Emzirmeye devam eden annelerin doğumdan sonraki ilk  ayda kan vermesi uluslararası sağlık örgütlerince de önerilmeyen bir durumdur. Emziren anneler bebeğin tüm besin ihtiyaçlarını anne sütünden sağlamaya çalışırlar. Bu dönemde kan vermek gerekli besinlerin bir kısmının sağlanamaması, bebeğin gelişiminin yavaşlatılması anlamına gelir.

Doğum sonrasında kan bağışı, sağlık kuruluşlarınca kabul edilse de, annenin bu kararı verirken iyi düşünmesi gerekir. Hamileliğin bir rahatsızlık olmadığını, kan vermeye engel olmadığını, bu dönemde kan verememenin bir olumsuz olduğunu düşünüyorsanız da, bu dönemi bebeğiniz için geçirmek zorunda olduğunuzdan, hamilelikte kan bağışı söz konusu olduğunda önce bebeğinizin ve kendinizin sağlık durumunu düşünmeniz gerekir.

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra, ancak doktorunuz kan vermeniz gerektiğini söylerse kan bağışına sıcak bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.