Maltepe Escort

Hamilelikte Kasık Ağrıları Normal midir?

Kasık bölgesi pek çok iç organın birleşme noktası olduğu için, hamilelik sırasında da, normalde de ağrılar gözlenebilir. Kasık ağrılarının türü, şiddeti, sıklığı ve süresi iyi gözlemlenebilirse, herşeyin yolunda olup olmadığı ile ilgili ipuçları olarak yorumlanabilir.

Bununla birlikte hamilelikte kasık ağrılarının, normal zamanlara göre daha fazla ciddiye alınması, bebeğin gelişimi ve anne sağlığı açısından önem taşır. Tüm kasık ağrıları zararlı değildir. Gelişmekte olan sağlıklı bir sürecin içinde kasık ağrıları hissetmenin normal olduğu durumlar da vardır.

Hamilelikte Kasık Ağrısının Zararsız Nedenleri

Yerleşme Ağrısı ; Hamileliğin ilk 8-12. Haftaları arasında hissedilen kasık ağrılarıdır. Bebeğin büyüyerek, rahme yerleştiği süreçte yaşanır. Kanama ve akıntı olup olmadığı takip edilmelidir.

Yumurtalık Kistleri ; Hamilelik öncesinde var olan ancak zararsız olduğu için müdahale edilmeyen kistler bu dönemde büyüyebilir. Ya da hamilelik sırasında kist oluşumu yaşanabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza danışmanız gerekir.

Round Ligament Ağrısı ; İlk 24 haftaya özgü bu ağrıların sebebi, rahmin üst kısmında bulunan bağın gerilmesinden kaynaklanır. Ağrının olduğu tarafa yan yatarak, bağın pozisyonu değiştirildiğinde ağrı azalır.

Bebeğin Ağırlığına Bağlı Baskı ; Bebeğin ağırlığın artmasıyla oluşan kasık ağrılarıdır. Hamileliğin son 3 ayında görülebilir. Ara ara dinlenerek şiddeti azaltılabilir.

Braxton Hicks Kasılmaları ; Hamilelik süresince az su tüketiminin sebep olduğu ağrılardır. Gerçek doğum kasılmalarını andıran braxton hicks kasılmaları, 20. Hafta civarında görülmeye başlanır. Bol su içiyorsanız ve kasılmalar 2 saati buluyorsa doktorunuza danışmanız önerilir.

Eklemlerde Gevşeme ; Leğen kemiğinin ön tarafında hissedilen kasık ağrılarıdır. Sebebi hamileliğin son döneminde artan, relaksin hormonudur. Bacaklarda oluşan dengesizlik de bu eklem gevşemelerinden kaynaklanır.

Kabızlık ; Hormon dengesindeki değişimden ve kullanılan ilaçlardan kabızlık oluşabilir. Uygun diyetle beslenmek, rutine dönüşürse uzmandan yardım almak gerekir.

İdrar Yolları Enfeksiyonları ; İdrara çıkma sıklığı, idrarın rengi ve yanma hissi oluşturup oluşturulmadığı takip edilmelidir. İdrar yollarında oluşan enfeksiyonun böbreklere ulaşması, riskler oluşturacağı için tedavisi geciktirilmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.