Maltepe Escort

Hamilelikte Koku Hassasiyeti

Birdenbire en sevdiğiniz yiyeceklerin kokusunu duyamadığınızı mı farkettiniz ya da sürekli kullandığınız parfümünüz nefesinizi mi daralttı? Hamileliğin hayatınızın akışını etkileyen değişimlerinden biri olan koku hassasiyetini yaşadığınızı rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bazı anne adayları için koku hassasiyeti hamileliğin tipik belirtileri arasında bile sayılabilir. Bu hassaslaşma, kokusunu duyduğunuz her yiyeceğe aşerme ile sonuçlanabilir. Ya da kalabalık ortamlarda farklı kokulara tahammül etmekte zorlanabilirsiniz.

Hamilelikte koku hassasiyetini tüm anne adayları yaşamaz, bazılarında sadece ilk birkaç hafta devam eden hassasiyet, bazılarında 15. haftaya kadar devam eder. Düşük bir oran olsa da hamileliğin tamamında bu durumdan şikayet edenlere de rastlanır.

Koku hassasiyetinin başlıca yan etkisi mide bulantısını tetiklemesidir. Yemek kokuları, parfüm kokuları, havasız ortam, nem gibi gündelik hayatta sıkça karşılaşılan kokuların, daha yüksek duyarlılıkla duyulması midenin kasılmasına, tepki vermesine yol açar.

Hamilelikte Koku Hassasiyetinin Nedenleri Nelerdir?

  • Bu konu üzerine araştırmalar yapılmış ve teoriler üretilmiştir; bunlardan biri hamilelikte han basıncının artmasıdır. Beyne giden kan miktarında ve hızındaki artışın, bu koku hassasiyetinin sebebi olabileceği öne sürülmüştür.
  • Diğer bir teori ise, beynin zarar veren bir kokuyu daha erken algılayarak, duyunun çalışmasını önlemek için tepki verdiği şeklindedir.
  • Hormon değerlerindeki değişimlerin koku hassasiyetine sebep olması durumu da düşünülecek diğer bir alternatif olarak kabul edilir.

Hamilelikten Kaynaklanan Koku Hassasiyeti ile Baş Etmek

  • Bulunduğunuz ortamı havalandırabilir, koku bırakmayan temizlik malzemeleri tercih edebilirsiniz.
  • Eşinizden, yakınlarınızdan kullandıkları parfüm, deodorant gibi kozmetik malzemelerini daha orantılı kullanmalarını isteyebilirsiniz.
  • Mevsim uygunsa, hava kirliliğinin etkisinde olmayacak şekilde, insanlarla geçirdiğiniz zamanlar için dış mekanları tercih edebilirsiniz.
  • Genellikle ilk haftalara denk gelen bu hassasiyet döneminde çalışmaya devam ediyor olabilirsiniz. Çalışma ortamınız yeterince havadar değilse, güneş alan, nemsiz bir yere geçmeyi rica edebilirsiniz.
  • Hassas olmadığınız güzel bir koku, kolonya vb. varsa, rahatsız olduğunuz ortamlarda bir miktar kullanarak, diğer kokulardan dikkatinizi dağıtabilirsiniz.

Hamilelikte başlayan koku hassasiyeti hamilelik süresince sürse bile, doğum sonrasında kalıcı bir etki bırakmaz. Bu dönemde uzaklaştığınız kokular, yemekler varsa yakınlarınızın ısrarcı olmaması gerekir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.