Maltepe Escort

Hamilelikte Koşu Bandı Kullanılabilir mi?

Hamilelikte düzenli egzersizlerin, hem sağlıklı bir hamilelik geçirmek açısından, hem de doğumu kolaylaştırıcı olması açısından önemini mutlaka biliyorsunuz. Kan dolaşımının düzenlenmesi açısından özellikle önerilen aktivitelerden biri de yürüyüş.

Mevsim koşulları nedeniyle dışarı çıkmak zorlaştığında, hamile kadınlar evde koşu bandı kullanılabilir mi?” sorusu sıkça soruluyor. Sabit bir hızı olduğundan, hamile kadınlar, koşu bandını kullanmak isterlerse, ekstra özen göstermeleri gerekiyor. Ancak çok düşük hızlarda ve kontrollü kullanıldığında risk oluşturması engellenebiliyor.

Hamilelikte Koşu Bandı Kullanımı Güvenli mi?

Anne adaylarının doğa yürüyüşleri yerine koşu bandını kullanmak istemelerinin diğer nedeni de, uygun yürüme parkurlarının olmaması ya da güvenlik nedenleri olabiliyor.

Tüm bu tip durumlar için gerekli olabilen hamilelerin koşu bandı kullanımının sakıncalı olduğu söylenemez. Ancak anne adayının, rutin kontrollerinde, kendine özel bir durumunun olup olmadığı saptanmalıdır. Özellikle hamileliğin son haftalarında, açık hava yürüyüşlerinin herhangi bir olumsuz etkisi gözlenmezken, koşu bandının kullanılması önerilmiyor.

Daha önce egzersiz yapanların kendilerini gözlemlemeleri mümkün olurken, hamilelik öncesi düzenli bir egzersiz programı olmayanların bir asistan ya da eğitmenle spor yapmalarında fayda vardır. Tansiyon değişiklikleri yaşanması halinde müdahale edebilecek birinin, bir yakının yanında bulunması da tercih edilebilir.

Spor yapılırken tüketilen su miktarının yeterli olması ve yemeklerden hemen sonra spor yapmamaya dikkat etmek gerekir. Spor yapmadan hemen önce yemek yenmişse, sindirimin belirli bir safhaya gelmesi için 30-40 dakika beklenmesi önerilir.

Hamilelikte koşu bandı kullanarak yürüme, normal zamanlardaki bir yürüyüşe benzemeyecektir. Yürürken nefes alış verişlerinizi doğru ayarlamanız gerekir. Yürüyüş sırasında karnınıza, ellerinizle tutarak destek verebilirsiniz. Koşu bandı hızını, düşük tempoyu sağlayacak en düşük hıza ayarlamanızda fayda vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.