Hamilelikte Kozmetik Ürünü Seçimi – 2

Hamilelikte Kozmetik Ürünü Seçimi – 2
Ekim 31 14:00 2015 Makaleyi Yazdır

Hamilelikte kozmetik ürünü seçerken dikkat etmeniz gereken içeriklerin bir kısmına önceki yazımızda yer vermiştik. Kozmetik ürünlerinin ömürlerini artırmak kadar, etkilerini artırmak için de kimyasallara başvurulmaktadır. Bu bilgiler ışığında etkili olduğuna emin olduğunuz ürünlerin bile içeriğini kontrol etmeniz gerektiği sonucuna varabilirsiniz.

Sadece makyaj amaçlı değil, genel bakım, temizlik ve iyileştirici kategorisinde olan ürünlerin seçimininde de son derece özenli olmak gerekir. Hamileliğinizle alakalı olmayan rahatsızlıkların tedavisinde, doktorunuza mutlaka, hamile olduğunuzu ve kaçıncı ayında olduğunuzu hatırlatmalısınız.

Kurşun; Rujların içeriğinde sıkça rastlanan kurşun, ağır metallerin vücutta birikmesiyle gözlenen olumsuz etkilere sahiptir. Anemi, hipertansiyon, hafızada güçsüzleşme, beyin ve böbreklerde hasar, kurşun birikmesinde karşılaşılan temel olumsuzluklar olarak gözlenmiştir.

Diş Beyazlatıcılar; Peroksit içeriğinden dolayı diş beyazlatıcıları hamilelik süresince kullanmamanız önerilir. Doğal diş macunları ve doğal diş beyazlatma yöntemlerini tercih etmeniz hem bebeğinizin hem de sizin sağlığınız için son derece önemlidir.

Oksibenzon; Genellikle güneş kremlerinde kullanılan bu bileşen, gelişimsel toksisite ve hormonal bozukluklara sebep olur. Güneşten korunmak için seçtiğiniz ürünlerde aşırıya kaçmamanız, güneşten korunmanın diğer yöntemlerini denemeniz daha uygun olabilir.

Retinoid; Doğum kusurlarına sebep olduğu tespit edilen retinoid, akne tedavisi için kullanılan ürünlerde bulunur. Akne tedavisine ihtiyacınız varsa, doktor kontrolünde bir ürün seçmeniz uygun olacaktır.

Bir yorum ekle

0 Yorum

Henüz Bir Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu bırakmak için tıklayınız...

Yorum Ekle

Yorumlarınız Güvende Olacak! E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır ve Üçüncü kişilerce paylaşılmayacaktır.
* alanlar girilmesi zorunlu alanlardır.