Maltepe Escort

Hamilelikte Minerallerin Önemi

Vücut tarafından üretilemeyen ancak sistemlerin düzenli çalışması için gerekli olan vitamin ve mineraller, hamilelikte bebeğin gelişimi ve büyümesi için de gereklidir. Hamilelikte yetersiz ve dengesiz beslenme vitamin ve mineral yetersizliğine neden olur. Vitamin ve mineral eksikliğinde annede kansızlık, kemik zayıflığı, diş çürümesi; bebekte gelişme geriliği, erken doğum gibi durumlar görülebilir. Gebelikte A, B, C, D vitaminleri ve folik asidin yanı sıra kalsiyum, demir, çinko ve iyot gibi minerallere de ihtiyaç duyulur.

Kalsiyum: Bebeğin iskelet gelişiminde, diş sağlığında etkili olan kalsiyum süt ve süt ürünlerinde, küçük kemikli balıklarda, koyu yapraklı sebzelerde, kuru baklagillerde çokça bulunur.

Demir: Gebelikte annenin kan hacmi yarı yarıya arttığı için demir ihtiyacı da artmaya başlar. Bebeğe oksijen taşıyan hemoglobinler için kırmızı et, kümes hayvanları, kuru baklagiller, kuru meyveler, pekmez, ceviz gibi demir içeren besinler tüketilmelidir. Çay ve kahve demir emilimini etkilediği için tüketimi sınırlandırılmalıdır. Demirle birlikte C vitamini alınması demir emilimini artırır.

Çinko: Büyüme, gelişme ve protein yapısındaki enzimler için gerekli olan çinko eksikliğinde düşük doğum ağırlığı, büyüme geriliği gibi sorunlar görülür. Çinko bakımından zengin olan deniz ürünleri, et, yumurta ve yağlı tohumlar hamilelikte bolca tüketilmelidir.

İyot: Eksikliğinde annede mental gerilik, düşük, guatr, ölü doğumlar, bebekte büyüme geriliği, zeka geriliği, anlama ve öğrenmede güçlüğe neden olan iyot için iyot tuz kullanımı önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.