Maltepe Escort

Hamilelikte Nefes Darlığı

Hamile kadınların çoğu nefes darlığı çeker. Bazıları birinci üç aylık dönemden itibaren nefessiz kaldıklarını hissederler. Eğer onlardan biriyseniz endişelenmenize gerek yok, bu durum gayet normaldir ve bebeğinize zarar vermez.

Hamilelikte Nefes Darlığı Normal mi?

Nefes darlığı bebek bekleyen annelerin ilk aylardan itibaren ama özellikle son üç ayda sık sık yaşadığı bir durumdur. Hamile kadınların yaklaşık %75’i nefes darlığından şikayet eder. Eğer nefes daralması zorlayıcı bir aktivite ile birlikte ya da sonrasında oluyorsa gayet normaldir. Mesela merdivenleri çıktıktan sonra nefesinizin daralması gibi durumlar tamamen doğaldır.

Gelişmekte olan bebeğin yaptığı baskı, vücudun bu sürece ve fiziksel değişime uyum sağlama süreci nefes darlığının başlıca sebebidir.

Hamilelikte nefes darlığı genel olarak normal olsa da, birşeylerin yolunda gitmediğini işaret ettiği bazı durumlar da vardır.

Anemi : Eğer demir oranınız yeterli gelmiyorsa, kanınızda bulunan kırmızı kan hücrelerinin miktarı az olacaktır. Kırmızı kan hücreleri akciğerlere ve tüm vücuda oksijen taşımakla ve vücuttaki karbondioksiti döndürmekle sorumlu olduğu için vücut oksikjen sağlamak için daha fazla çalışmak zorunda kalır. Nefes darlığı aneminin bir belirtisi olarak gelişebilir.

Astım : Astım nefes daralmasının bir diğer sebebi olabilir. Hamileliğiniz süresince yaşadığınız nefes darlığının sebebinin hormonlar olup olmadığını bir uzmana danışmanızda fayda vardır.

Mide bulantısı ile birlikte nefes darlığı yaşıyorsanız, nabzınızda bir artış, el ve ayaklarınızda üşüme varsa bu belirtiler kalbinizde ve ciğerlerinizde bir sorun olduğunu işaret ediyor olabilir. Vakit kaybetmeden doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.