Maltepe Escort

Hamilelikte Olumlu Duygular İçin Ne Yapılmalı?

Bebeklerin henüz anne karnındayken, annelerin hissettiklerinden etkilendiklerini mutlaka duymuşsunuzdur. Sohbetler esnasında bu konuda ne kadar bilinçli olduğunuzu düşünsenizde, günlük hayatın akışı içinde bazen duygularınızı kontrol edemeyebilirsiniz. Ve bu da istemediğiniz şekilde bebeğinizin içinde bulunuzduğunuz stresi hissetmesine sebep olur.

Bebeğinizi beklemeye başladığınız süreden itibaren, aklınızda tutmanız, hatta bir kontrol listesi olarak kaydedip, zaman zaman kendinize hatırlatmanız gereken şeyleri, bir kere de biz hatırlatmak istiyoruz.

Kendinizi stresli, yorgun, bir şeylere yetişmekte zorlanan biri gibi hissettiğinizde, olumsuz bir ruh haline geçmeniz son derece normal. Hamilelikte bu tip olumsuz duygularla baş etmek için, sizin için hazırladığımız kısa listemiz:

Nefes Alın;

En az 3 kere derin nefes alıp verin. Derin nefes alış verişi hem bedeninizi rahatlatır, hem de zihninizin biraz dinginleşmesine yardımcı olur.

Hamilelikte Nefes Egzersizlerini İhmal Etmeyin

Gülümseyin;

O anda sizi gülümsetecek bir şey bulamayabilirsiniz. Bebeğinizi düşünüp yine de gülümseyin. En mutsuz ve gergin anlarınızda bile, mimiklerinizle gülümsemek bu ruh halinin dağılmasını sağlar. Sonrasında gerçekten gülümseme ihtiyacı hissedersiniz. Bebeğiniz gülümsemeyle akışa geçen serotoninin, beyinde yarattığı mutluluğu hisseder.

Bağırmayın;

Yüksek sesle, öfkeli bir tonla konuşulduğunu bebekler anne karnındayken hisseder. Sizin stresli ve öfkeli olmanız, bebeğe bir tehlike sinyali olarak ulaşır. İçinde bulunduğunuz durumu hisseden bebeğiniz kaygılanabilir, üzülebilir. En iyisi buna sebep olabilecek ortamlardan uzak durun.

Gerilmeyin;

Bebeklerin en yoğun hissettiği hislerden biri gerilmedir. Gerildiğinizde vücudunuzun üst kısmı, omuzlarınız, kaslarınız gerilir. Hatta mide ve bağırsak krampları da gerginlikten kaynaklanır.

Hamilelikte Gerginlik

Tüm bu gerginliği bebeğiniz hisseder. Gergin hissettiğinizde uzanın, gevşeyin.

Esneme Hareketleri Yapın;

Hamilelik nedeniyle düzenli temponuzda düşüş yaşanır. Ancak vücut belirli bir statik enerjiyi taşımaya alışkın olduğu için, hamilelik süresince sebebi belli olmayan bir gerginlik durumu hissedilir. Bu biraz kabına sığamamaya benzer. Kontrollü olarak, fazla enerjinizi atabileceğiniz ve yenilenmenizi sağlayacak egzersizler yapın. Egzersizler hem fiziksel, hem de psikolojik olarak rahatlamanızı sağlayacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.