Maltepe Escort

Hamilelikte Oruç Tutmak Anne ve Bebeğe Zarar Verir Mi?

Ramazan aylarını yaşadığımız şu günlerde hamilelik ve emzirme döneminde olan annelerin en çok merak ettikleri soruların başında hamilelikte oruç tutmak anne ve bebeğe zarar verir mi sorusu gelmektedir. Dini gerekliliklerinden vazgeçmek istemeyen anne adaylarının zaman zaman hamileyken oruç tuttukları görülmektedir. Bu durum dinen de tartışma yaratan bir konudur.

Bilindiği gibi gebelik döneminde yeterli ve dengeli beslenme hem bebeğin gelişmesi hem de annenin sağlıklı kalması için önemlidir. Uzun süreli açlık durumlarında annenin kan şekerinde ani düşmeler yaşanmasından dolayı baygınlık, halsizlik ve daha farklı sağlık rahatsızlıkları da ortaya çıkmaktadır. Bu durumda elbette ki anne karnında gelişmesini tamamlamaya çalışan bebek de etkilenmektedir. Açlığın uzun sürmesi nedeniyle bebeğin gelişimi olumsuz etkilendiği için çocukta da gelişme bozuklukları meydana gelebilmektedir.

hamilelikte-oruc-tutmak-zarali-mi

hamilelikte-oruc-tutmak-zarali-mi

Yetersiz beslenmenin anne ve bebek üzerindeki etkileri bu şekilde açıklanırken oruç tutmak da uzun süre aç kalmak olduğu için anne ve bebekte olumsuz etkilere yol açmaktadır. Hamile bayanlarda kan şekerinin düşmesine bağlı olarak halsizlik ve bayılma çok sık görülmektedir. Bunun dışında yaz aylarında olmamız nedeniyle susuz kalmanın da eklenmesiyle tablo ağırlaşabilmektedir. Sağlık açısından zararlı etkileri bulunması nedeniyle uzmanlar genelde hamilelikte oruç tutmak konusuna olumsuz yaklaşmaktadır. Önerilmemekle birlikte anne adayı en azından oruç tutmak istediğini doktoruna danışarak hareket etmelidir. Dini açıdan durum nedir onu öğrenmek içinse bir din adamına danışmak yerinde olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.