Maltepe Escort

Hamilelikte Reflü Belirtileri

Hamilelik döneminde bulantı, kusma gibi şikayetlerin yanı sıra reflü gibi mide şikayetleri de sıkça görülür. Reflü, mide ucunda yer alan kaslı halkanın gevşek olmasından kaynaklanır. Bu gevşeklik mide asidinin yutak borusundan geri kaçmasına, yanmaya yani reflüye neden olur. Özellikle gebeliğin ileri dönemlerinde bebeğin büyümesiyle mide baskısının artması reflü olasılığını artırır. Göğüs yanması ve mide ekşimesi genellikle reflüyle bağlantılıdır. Ayrıca gebelikte salgılanan hormonlar etkisiyle de midedeki kaslı yapının gevşemesi söz konusudur.

Hamilelikte reflünün etkilerini azaltmak için öncelikle beslenmeye dikkat etmek gerekir. Yanma hissine neden olan portakal suyu, limon, limonata, greyfurt, domates, patates kızartması, soğan, baharat, dondurma, kahve, çay, çikolata gibi besinlerden uzak durmak gerekir. Bunlar yerine elma, muz, haşlanmış patates, brokoli, lahana, havuç, taze fasulye, bezelye, balık, kepek, yulaf, pirinç, maden suyu tercih edilmelidir. Özellikle çay, kola ve kahve gibi kafeinli içeceklerden uzak durmak gerekir. Sık sık, az yemek ve yavaş, iyice çiğneyerek yemek reflüye karşı alınacak önlemlerden birisidir. Akşam yemeği uyumadan en az 2 saat öncesinde yenmelidir.

Hamilelikte aşırı kilo alımı da reflüyü tetikler. Bu yüzden fazla kilo almamaya özen gösterilmelidir. Uyurken ise baş yüksekte kalacak şekilde yastık koyulmalıdır. Yemek sırasında fazla sıvı alımı da reflüyü artırır. Gün içinde alınması gereken sıvının öğün aralarında alınması uygun olacaktır. Beli sıkmayan, rahat ve gevşek giysiler giyilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.