Maltepe Escort

Hamilelikte RH Faktörü Uyuşmazlığı

Pek çoğumuz hamileliğin erken dönemlerinde kan ve kan grubu gibi konular üzerine düşünmeyiz. İlk haftalarda verilen kan örneği hakkında da fikrimiz olmayabilir. Fakat bu ilk haftalarda verilen kan örneği, kanı ve kan grubunu görüntülemek içindir.

Kan grubunun(A, B, 0, AB) olması dışında, kanın Rh faktörü yani pozitif(+) ve negatif(-) oluşu belirtilir. Çoğu kişi Rh pozitif kana sahiptir. Kan grubundaki pozitif ve negatif faktörü hamilelik dışında sağlığı etkileyen bir değer değildir.

Anne negatif Rh faktörüne sahipken, baba pozitif Rh faktörüne sahipse, anne risk altındadır. Anne ve bebeğin kan dolaşım sistemi birbirinden ayrı olduğu halde, zaman zaman anne ile bebek arasında kan geçişi yaşandığı durumlar olabilir. Hamilelikte Rh faktörünün uyuşmazlığı yaşanırken, farklı Rh faktörü taşıyan anne ile bebeği arasında kan geçişi yaşanması halinde, annenin vücudu antikor üretir. Bu bebeğin, annenin vücudu tarafından yabancı bir cisim gibi algılanmasının sonucudur.

Annenin vücudunun duyarlılık göstermesiyle oluşan antikor üretimi, bebeğin taşıdığı Rh pozitif, kana etki ederek, bebeğin taşıdığı kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasına sebep olur. Kan uyuşmazlığı olarak tanımlanan bu süreç, bebekte aneminin gelişmesine sebep olur. Şiddetli durumlarda bu hemolitik hastalık, beyin hasarına, hatta ölüme sebep olabilir.

Hassasiyet, kan transfüzyonu, düşük, ektopik gebelik ve hatta hamilelik sırasında amniyosentez gibi bazı istenmeyen durumlara yol açabilir.

Antikorlar kaybolmadıkları ve ilk gebelikte nadiren sorun çıkardıkları için, takip edilmeleri ve tıbbi geçmişe göre doğru medikal müdahalenin yapılması çok önemlidir.

İyi haber ise, hemolitik hastalıkların, henüz hassasiyet göstermemişlerse, pek çok kadın için tedavi edilebilir olmalarıdır. Rh immunglobulin, annenin Rh negatif kanının, Rh pozitif kırmızı kan hücrelerine tepkisini minimize eden, enjeksiyon ile anneye verilen bir kan ürünüdür. Rhogam olarak da bilinen Rhgl, Hamilelikte Rh uyuşmazlığına müdahalede kullanılır.

Uygulanan ilaca verilen tepki oldukça düşüktür, enjeksiyon sırasındaki ağrı ve hafif ateş dışında etki yaratmaz. Sadece sınırlı bir oranda hassasiyet göstermemiş anne adayı, hamileliğin sonlarına doğru sorun yaşadığı için, uzmanların büyük bir kısmı, hamileliğin son döneminde oluşabilecek bazı hassasiyet durumlarının oluşmaması için, Rhgl’nin 28. haftasında uygulanmasını önerirler.

Rhgl’nin her dozu etkisini 12 hafta devam ettirir. Anneye Rh pozitif olarak dünyaya gelen bebeğin doğumundan sonraki 72 saatte de Rhgl verilir. Bebeğin kan grubu doğumdan hemen sonra, göbek kordonundan alınan kan örneğinden tespit edilebilir.

Eğer Rhgl almışsanız, herhangi müdahale gerekmesi durumunda izlenecek prosedür ile ilgili doktorunuzdan detaylı bilgi almanız, hastanenin ID kartı uygulaması varsa kartı edinmeniz, refakatçiniz varsa, ona süreç ile ilgili bilgi vermeniz önemlidir. Medikal kayıtlarınızın, daha önceki hamileliğinizde Rh uyuşmazlığı yaşadıysanız, bilgilerinizin, doğum öncesi ve sırasında ulaşılabilir olması için sorumlu hekimin yanı sıra, anne adayının ve refakatçinin gerekli özeni göstermesi gerekir.

Rhgl amniyosentez, düşük, kürtaj veya doğum sonrasında da verilebilir. Bunun nedeni bu süreçlerden sonra bile, kanın kontaminasyonu ve hassasiyet gelişmesi için hala küçükte olsa bir ihtimalinin bulunmasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.