Maltepe Escort

Hamilelikte Saç Boyatmak Zararlı Mı?

Çoğu hamile anne adayının merak ettiği konulardan bir tanesi de hamilelikte saç boyatmak zararlı mı? sorusudur. Bazı uzmanlara göre saç boyaları kimyasal olduğu için kullanılmaması gereken maddelerken, bazı uzmanlar bu kimyasallar zararlı olsa da pek az miktarı saç derisinden alındığı için zararlı olmadığını düşünmektedir. Bunun sonucunda da hamilelikte ne zaman saç boyatılmalı? Sorusu akıllara gelmektedir. Tüm bu sorunların cevaplarını yaptığım araştırmalardan ve dinlediğim uzman görüşlerinden yola çıkarak bilinçli bir anne olarak bu yazımda sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle her iki grupta yer alan uzmanların görüşlerinin doğruluk payı olduğunu belirtmek isterim. Evet saç boyası diğer kimyasallarda olduğu gibi zararlı maddeler içerir ve saç derisi bu zararlı maddelerin yok denecek kadar çok azını içerdiği için de deriden almayla ciddi bir zarar oluşturmazlar. Ancak şöyle de bir durum vardır, saç boyama uygulaması sırasında anne adayı çıkan gaz formundaki bileşiklere solunum yaparken çok fazla maruz kalır. İşte bu durum bebek sağlığı ve gelişimi için ciddi sorunlar oluşturabilmektedir. Tabi bebek dışında annenin de kimyasala maruz kalması istenen bir durum değildir. Bu nedenle uzmanlar ilk üç ay kesinlikle hamilelerin saçlarını boyatması zararlı bulmaktadır.

Öte yandan kalıcı boya olarak adlandırılan saç boyası türünde amonyak içeriği oldukça fazladır. Gaz amonyak boyama sırasında havaya karışır ve solunum yollarından anne vücuduna alınır. Bu durum anne ve bebekte ciddi sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle amonyak içeren kalıcı boya gibi boyalar hamilelerde saç boyama sırasında kullanılmamalı, diğer yandan hamile anne boyayı uygulayan ise gerekli önlemleri almalıdır. Hamile kuaförlerin saç boyası uygulaması sırasında uzun süre boyayı solumaması, boya uygulanacak alanın ise geniş ve havalandırması olan bir mekân olması önerilmektedir. Tabi ki, hamile bayanlar da güzellik ve bakımına dikkat etmelidir. Ancak dikkat etmesi gereken bazı kuralları göz ardı etmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.