Maltepe Escort

Hamilelikte Sağlıklı Kilo Almak

Hamilelik süresince anne adaylarının büyük bir bölümü kilo alır. Doğum sonrasında nasıl kilo vereceğinizi dert etseniz de kilo almak doğaldır. Annenin bünyesine göre alınan kilo değişirken, çok kilo almak bebeğin şişman olacağının bir işareti değildir. Bebeğin sağlıklı gelişimi için sağlıklı ve dengeli beslenmek şartıyla, gebeliğin başlangıcından itibaren alınan 9-12 kilo normal kabul edilir. Kilo almamak için gebelik süresince zayıflama diyetleri önerilmez. Kilolu anne adaylarının alacağı kilonun 7’ yi geçmemesi önerilir, aşırı kilolar doğumu zorlaştırabilir.  Vücut-kitle endeksine göre zayıf olan annelerin daha fazla kilo alması önerilebilir. Aşırı zayıflık, bağışıklık sisteminin zayıflığı gebeliğin ilk aylarında karşılaşılabilecek olası sağlık problemlerinden daha fazla etkilenmeye sebep olabilir. Hatta aşırı zayıf anne adaylarının gebelik öncesinde, ideal kilolarının en azından alt sınırına gelecek şekilde kilo almaları önerilir.

Vücut Kitle İndeksi Formülü : Vücut ağırlığı / Boy uzunlu karesi şeklinde hesaplanır (metre cinsinden)

Yaş                         İdeal Vücut Kitle İndeksi

19-24                    19-24

25-34                    20-25

35-44                    21-26

45-54                    22-27

55-65                    23-28

+65                        24-29

Çıkan rakamlara göre ideal kiloyu hesaplayarak, hamilelikte alabileceğiniz kiloyu ya da dikkat etmeniz gereken kilo aralığını hesaplayabilirsiniz. Vücut kitle indeksine göre ideal kilo hesaplanırken “VKİ x boyun karesi” formülü uygulanır (20 x 1,65 x 1.65 gibi)

Anne adayları ilk aylarda kilo alamamaktan şikayet etselerde, alınması gereken kiloyu 5. Aydan itibaren almaya başlarlar. Bebeğin ilk aylarda kilo alışı daha küçük oranlarda olduğu için kilo alımı belirgin olmayabilir. Düzenli bulantılardan dolayı kilo alamıyor olmak da sık karşılaşılan durumlardandır.

Sağlıklı beslenmeyle birlikte alınan kilolar, gebeliğe normal kiloda başlayanlar için 15-17 kiloya kadar kabul edilebilir. Doğum sonrasında metabolizma normale döndüğünde ve emzirme dönemi sonrasında bu kiloları vermek zor olmayacaktır. Ancak gebeliğe aşırı kilolarda başlayanların ve obeziteye yatkın olanların hem kilo artışıyla ilgili hem de bebeğin gelişimiyle ilgili düzenli olarak uzman kontrolünde olmaları önerilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.