Maltepe Escort

Hamilelikte Selülit Oluşumu

Fazla kilo alıp verildiğinde kadınların büyük bir kısmında sorun olan selülit oluşumu, hamilelik döneminde anne adaylarının canını en çok sıkan şeylerin arasında yer alır. Derinin hemen altındaki yağ katmanlarının ani kilo alımlarında bozulması sonucu çatlaklar oluşur. Portakal kabuğu görünümü olarak adlandırılan bu çatlaklar, yeni görünümüne alışmaya çalışan anne adayını hem hamilelik hem de sonrasında rahatsız eder.

Hamilelik döneminde selülit oluşumunun artmasının başlıca nedenleri vardır. Hormon dengesindeki değişim ve östrojen seviyesinin aşırı artışı bunların başında gelir. Kilo alımının kısa sürede gerçekleştiği hamileliklerde, kalıcı olmasından korkulan selülitin oluşumunu yavaşlatmanın elbette yolları bulunmaktadır.

Hamilelik sırasında selülit oluşumunu azaltmak ve yavaşlatmak için;

  • İhtiyaç duyulan miktarda su tüketilmelidir. Günlük 2-2,5 litrelik su tüketimiyle vücudun su ödem yapması önlenirken, cildin nem dengesi sağlanmış olur. Aynı zamanda tuz tüketimini minimuma indirmek gerekir.
  • Zaten hamilelik döneminde önerilmeyen kahve ve kafeinli içeceklerden uzak durmak gerekir. Kahve selülit oluşumuna sebep olan bir içecektir.
  • Sebze ve meyve ağırlıklı, dengeli beslenme menüleri tercih ederek selülit oluşumunu büyük oranda engellebilirsiniz. Cildin nem dengesinde katkısı olan E vitamini içeren meyveleri özellikle tercih edebilirsiniz.
  • Aşırı kilo artışına sebep olan hamur işlerinden, fast fooddan ve yüksek şeker içerikli gıdalardan uzak durmanız, engeli kilo almanızı sağlar, Böylece selülit oluşumu için uygun koşulları hazırlamamış olursunuz.
  • Yine de vücudunuz selülit oluşumuna yatkınsa ya da hamilelikte bu tür bir yatkınlık tespit etmişseniz, hareketsizlik ya da genel dolaşım problemlerine yatkınlık söz konusu olabilir. Düzenli egzersizlerle selülit oluşumunu büyük oranda engellersiniz.
  • Doğal kese ve liflerle, duş sırasında yapacağınız masajlar dolaşımı düzenlemeye yardımcı olur. Duştan sonra cildi nemlendirmek ve doğal yağlar kullanmak, cildin nemli kalması önemlidir.
  • Bölgesel olarak uygulayabileceğiniz selulit masajları ile, kilo artışınızdan etkilenen ve selülitin oluşmaya başladığı alanlara masaj yaptırabilirsiniz. Hamilelikte yapılan selülit masajını bir uzmanın yapması ve belirli noktalara yapılan bu masajda dikkatli olunması gerekir.
  • Aldığınız önlemlere rağmen, hamilelik sırasında selülit oluşumuna engel olamadıysanız doğum sonrasında selülit için tekrar zaman ayırmanız gerekebilir. Uzman kontrolünde ya da güvendiğiniz selülit kremler, selülit bantları ve doğal fırçalarla yapılan dolaşımı düzenleyen peeling selülitlerin oluşturduğu portakal görünümün üstesinden gelmekte yardımcı olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.