Maltepe Escort

Hamilelikte Sigara Kullanmanın 10 Etkisi

Sigara kullanmanın ne kadar zararlı olduğunu ve bir sürü sağlık problemine yol açtığını biliyoruz.

Bütün doktorlar anne adaylarına hiçbir şekilde sigara kullanmamasını tavsiye eder.

Fakat bazen anne adaylarından ‘doktorum günde 3 tane, 1 tane vs. sigara içmeme izin verdi ‘ şeklinde söylemler duyabilirsiniz.

Hamileyken sigara kullanan bağımlıların bilmesi gerektiğini düşündüğümüz etmenler var. 3 tane yada 1 tane deyip kendinizi kandırıyor olabilirsiniz, sonradan pişman olmamak ve dünyaya sağlıklı bir çocuk getirebilmek adına sigara kullanırsanız olabilecekleri sıralayalım:

Erken doğuma neden olabilir: Normal şartlarda gebelik haftası 38-40 hafta olarak kabul edilir. Sigara kullanımı 38 haftadan daha önce doğuma sebep olur.

Suyun erken gelmesine neden olabilir: Su kesesi doğum esnasında açılmalıdır fakat sigara yüzünden bu kese daha önce açılabilir bu da bebeğin gelişimini tamamlamadan doğması demektir.

Gelişim geriliğine neden olabilir: Sigara içmek, bebeğe giden kandaki oksijen ve besin maddelerinde azalmaya sebep olur,bu da anne karnındaki bebeğin gelişiminin geri kalması demektir.

Bebek ölümlerine neden olabilir: Bebeğin anne rahminde ani bir şekilde ölmesine sebep olabilir.

Preaklampsiye neden olabilir: Yani; tansiyon yükselmesi, idrarda protein çıkması, vücutta aşırı ödem, görme bulanıklığı ile giden gebelik zehirlenmesi tablosudur. Anne ve bebek hayatı için risk söz konusudur.

Gebelik hipertansiyonuna neden olabilir: Nikotinin damar büzücü, daraltıcı etkisi ile gebedeki tansiyon yükselmesidir. Bu durumda bebeğin beslenmesi üzerine olumsuz etki yapacaktır.

Doğum sırasında plasentanın erken ayrılmasına ve fazla kanamaya neden olabilir: Plasentanın erken ayrılmasıdır. Normal şartlarda doğum eylemi esnasında bebeğin doğumunu takiben plasenta ayrılabilir ve kanama olabilir.

Bebekte solunum problemine neden olabilir:Doğum sonrası bebeğin solunum sıkıntısı olmasıdır. Prematüre dediğimiz erken doğan bebeklerde akciğerlerin gelişmemesi sonucu ölümcül olabilen solunum sıkıntısı sigara içilen gebeliklerde daha sık gözlenmektedir.

Süt miktarının azalmasına neden olabilir: Lohusalık döneminde süt miktarının azalmasına neden olmaktadır.

Sütün içeriğinin değişmesine neden olabilir: Lohusalık döneminde sütün C vitamini değerinde ve diğer besleyici öğelerinde azalma olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.