Maltepe Escort

Hamilelikte Su Tüketimi Nasıl Olmalı?

Hamilelik döneminde annenin kan hacmi 1-1,5 litre artarken, yaklaşık 1 litre bebeğin geliştiği amniyotik sıvı da buna eklenince metabolik olarak annenin sıvı ihtiyacı artacak demektir. Vücut sıvıları ile birlikte su ihtiyacının da artması ihtiyaç duyulan sıvı miktarının 3-3,5 litre olması anlamına gelir. Yani anne hamilelik döneminde günde yaklaşık olarak 15-20 bardak sıvıya ihtiyaç duyacaktır.

Bebeğin geliştiği amniyotik sıvı için de annenin bol su tüketmesi gerekir. Amniyotik sıvının azalması bebeğin hayatını tehlikeye sokan bir durumdur. Anne hamilelik döneminde suyun yanı sıra ayran, taze sıkılmış meyve suyu, çorba tüketerek sıvı ihtiyacını karşılayabilir. Ayrıca hamilelik döneminde sıkça görülen sorunlardan birisi olan kabızlık için de sıvı tüketimi önemlidir. Bol sıvı alınması, kabızlığı önlemede en önemli etkendir. Özellikle yaz aylarında ve spor, egzersiz sonrasında görülen terleme ile birlikte su ihtiyacı artacağı için bu dönemlerde sıvı alımına daha çok dikkat edilmelidir.

Hamilelikte günlük sıvı miktarının yeterli olup olmadığını anlamak içinse, pet şişe veya sürahi kullanılabilir. Ayrıca idrarın rengi de tüketilen sıvı miktarı konusunda bilgi verir. İdrarın rengi koyu ise alınan su miktarı yetersiz demektir. Bazen fazla su tüketimi bulantıya neden olabilir. Bunu önlemek için de su tüketiminin dağılımı gün içine yayılmalıdır. Ayrıca suya nane, limon, tarçın gibi aromalar eklemek de su tüketimini zevkli hale getirecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.