Maltepe Escort

Hamilelikte Süt Gelmesi Normal mi?

Her hamilelikte yaşanmasa da, bazı anne adayları hamileliğin 3. üç aylık döneminde, göğüslerinden gelen sarımsı bir sıvı ile karşılaşabilirler. Sadece bir kere yaşanmış ve tekrar etmeyen bir akıntıysa bu durum oldukça normaldir. Doğum öncesinde vücut, doğuma ve doğacak bebeği beslemeye adapte olma sürecindedir. 16. haftadan itibaren gelen, anne sütünü andıran ama sarımsı olan bu sıvı kolostrum adı verilen bir çeşit anne sütüdür.

Hamilelikte Göğüslerden Süt Gelmesi Normal mi?

Kolostrum Nedir?

En temel tanımıyla, memelilerde bilinen ağız sütüdür. Süt gelmeye başladığında ilk gelen, sarımsı, daha koyu ve daha zengin bir içeriğe sahip olan süttür. Kolostrum, proteinler ve diğer besin öğeleri açısından anne sütüne göre daha yoğundur.

Hamileliğin son 3 aylık döneminde, bu sıvının gelmesi yani kolostrumun henüz emzirmeye başlamadan akışı, her hamilelikte yaşanmasa da normaldir. Hormon seviyesindeki değişimler ve özellikle prolaktin seviyesindeki artış, hamilelikte göğüslerden süt gelmesine sebep olur.

Genellikle bir defa ve birkaç damla şeklinde, hamilelikte gelen kolostrum sıvısı için endişelenmeniz gerekmez. Tekrar ederse ya da miktarının fazla olduğunu düşünürseniz, çamaşırınızın iç kısmına emzirme pedlerinden koyabilirsiniz. Akışı hızlandıracak ve süt üretimini artıracak şeyler yapmamaya özen göstermelisiniz. Sağmak, sütü çıkarmak doğru değildir.

Hamilelikte Renkli Göğüs Akıntısı

Kolostrumu sütten ve diğer göğüs akıntılarından ayırt edebilirsiniz. Sarımsı olsa da sütün yoğun halini anımsatır. Ancak sarımsı veya beyaz olmayan, bulanık ya da kanlı göğüs akıntıları ile karşılaşırsanız, mutlaka bir doktora muayene olmanız gerekir.

Hamilelik süresince kolostrum her kadında görülmese de, süt kanallarının açılmasıyla ilgilidir. Doğum öncesinde süreklilik göstermez. Kolostrum dışında, süte benzemeyen, renkli, farklı bir kokuya sahip, iltihaplı bir sıvı ile karşılaşırsanız, bu durumu farkında olmadığını bir enfeksiyonun habercisi sayabilirsiniz. Süt kanalları açılırken, öncelikle, atılması gereken sıvı dışarı çıkıyor olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.