Maltepe Escort

Hamilelikte Süt ve Süt Ürünleri Tüketimi

Özel bir dönem olan hamilelik döneminin sağlıklı ve iyi bir şekilde atlatılması için dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında beslenme gelmektedir. Özellikle annenin vücudunda başka bir canlıyı oluşturduğu ve bu nedenle de resmen tüm vücut kaynaklarını tükettiği bu dönemde hamilelikte beslenme konusu ciddiyet kazanmaktadır. Hamile bayanlara mutlaka tüketilmesi önerilen bir besin grubuda süt ve süt ürünleridir. Süt içeriğinde bulunan proteinler ve özellikle de kalsiyum gebelik için mutlaka takviye edilmesi gereken maddelerdendir. Çünkü bebeğiniz gelişirken kalsiyuma gereksinim duyacak, bu gerekli olan kalsiyumu alabilmek içinse annenin kalsiyum kaynaklarının tümünü tüketecektir. Annenin hamilelik sırasında ve doğumdan sonra kemik erimesi problemi yaşamaması için hamilelikte süt ve süt ürünleri tüketimi konusuna dikkat etmesi gerekmektedir.

Gebelikte Süt Tüketim Miktarları

Hamilelikte süt tüketimi konusunun önemine dikkat çektiğimiz bu yazımızda sizlere yol göstermek için gebelikte süt tüketim miktarlarına yer vermeden geçmemiz mümkün olmayacaktır. Uzman diyetisyenlerden tutun da doktorlara kadar tüm uzmanların bu konuda ortak önerisi günde 3 bardak süt şeklindedir. Diğer yandan süt tüketemeyenler için de öneriler bulunmaktadır. Süt tüketemeyenler için alternatif süt ürünlerine geçmeden önce uzmanların sütün içine bir şey karıştırılmadan sade olarak tüketilmesini önerdiklerini belirtmek isteriz. Sütün içine herhangi bir madde karıştırmak kalsiyum emilimini azalttığı gibi mide bulantılarına da neden olmaktadır. Süt tüketemeyenler için alternatif süt ürünleri ve miktarları ise aşağıdaki şekilde listelenebilmektedir;

  • 2 kibrit kutusu boyutunda peynir
  • 2 adet karper peyniri
  • 1 kase kadar yoğurt
  • 1 küçük paket dondurma

Hamilelikte Kalsiyum Eksikliğinin Belirtileri

Gebelik sırasında yeteri kadar kalsiyum almayan anne adayları özellikle ileri gebelik döneminde bazı problemlerle karşı karşıya kalmaktadır. Erken evrede karşılaşılan bu problemler doğumdan sonrasında ise kemik erimesi gibi ciddi rahatsızlıklara dönüşebilmektedir. Gebelik döneminde kalsiyum eksikliği çektiğinizin göstergeleri olan bacaklarda kramp ve ellerde uyuşma gibi rahatsızlıklar baş gösterdiğinde doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.