Maltepe Escort

Hamilelikte ve Doğum sonrasında Yasal İzinler

Hamile kalmaya karar verdiğinizde ya da hamile kaldığınızı öğrendiğinizde bu sürecin ve doğum sonrasının en sağlıklı şekilde geçmesi için yasal haklarınızdan haberdar olmalısınız. Yeni düzenlemelerle birlikte hem kamu çalışanı anne adaylarının hem de sigortalı çalışan özel sektör çalışanı anne adaylarının hamilelik izinleri ile ilgili bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hamile kaldığınız süreden itibaren, doğum öncesinde kullanabileceğiniz yasal izin son düzenlemelere göre 8 haftalık ücretli izin hakkına sahiptir. Çoğul gebeliklerde bu süre 10 hafta olarak kullanılabilmektedir. (4857 sayılı İş Kanunu’nun 74. maddesine göre)

Doğum sonrasında kullanılabilecek izin süresi de yine 8 haftalık bir süredir. Doğum öncesinde son 3 haftaya kadar çalışmak, çalışanın isteği ve doktor raporuyla sağlanabilse de gelişebilecek ani durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Hamile anne adayının, doğum öncesinde kullanmadığı yasal iznini, doğum sonrasında kullanmak üzere, işveren ve idarecileriyle önceden konuşması da uygun olacaktır.

İzinlerin kullanılabilmesi için, hamileliğin kaçıncı haftasında olunduğunun tespiti ve doktor raporu talep edilmektedir. Erken doğumla bebeğini dünyaya getiren anneler, aldıkları izne göre kullanamadıkları izinlerini, doğum sonrasında kullanmayı talep edebilirler.

Süt İzni Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bebeğin dünyaya gelmesinden itibaren, annenin bebeği gün içinde emzirebilmesi için 1 yaşına kadar günde 1,5 saat süt izni kullanma hakkı vardır. Bu süre gün ortasında ya da gün sonunda erken çıkmak şeklinde kullanılabilir. Farklı günlerin saatlik izinleri birleştirilmez. Süt izni kamu çalışanlarında ilk 6 ay için 3 saate çıkarılmıştır. Devam eden aylarda kamu çalışanları da 12. ay sonuna kadar 1,5 saatlik süt izninden faydalanabilmektedir.

Doğum Sonrası Ücretsiz İzin Uygulaması

Doğum sonrasında bebeğin bakımıyla ilgilenebilmesi ve sağlık durumunu iyileştirebilmesi için, annenin yasal olarak kullanabileceği süre 8 hafta ile sınırlıdır. Ancak bu süre yetmediğinde, anne ücretli izinleri etkilenmeyecek şekilde, ek 6 ay daha, ücretsiz izin kullanma hakkına sahiptir. Kamu çalışanlarında bu ücretsiz izin hakkı süresi öncesinde 12 ay gibi bir süre iken, son düzenlemelerle bu süre 24 aya kadar çıkarılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.