Maltepe Escort

Hamilelikte Vejetaryen Beslenme Doğru Mu?

Hamilelik boyunca anne adaylarının kesinlikle yetersiz ve dengesiz beslenmemesi gerekmektedir. Bu nedenle dengeli beslenme tarzının dışına çıkılmasına neden olan vejetaryen beslenmenin de içinde bulunduğu tüm beslenme tipleri doğru değildir. Ancak, kişi vejetaryense ve kesinlikle et tüketemiyorsa bu durumda anneyi zorlamak da doğru olmayacaktır. Hamilelikte beslenme önerileri kapsamında vejetaryen anne adaylarının nasıl beslenmesi gerektiğinin detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

vejetaryen-hamilelere-beslenme-onerileri

vejetaryen-hamilelere-beslenme-onerileri

Hamilelikte vejetaryen beslenme denildiğinde ilk akla gelen kırmızı ette bulunan ve hamilelerin kesin alması gereken esansiyel aminoasitlerin ve demirin nasıl alınacağı sorunsalıdır. Özellikle demir ihtiyacı bakımından kırmızı et hamileler tarafından mutlaka tüketilmelidir. Protein ihtiyacı ise o kadar önemli olmayıp kişi bitkisel proteinlerle de idare edebilmektedir. Hal böyle olunca vejetaryen hamileler hem kendi demir ihtiyaçları hem de bebeğin gelişimi için önemli bir besin grubunu beslenme dışına atmaktadır. Bu ihtiyacın karşılanması için de demir takviyesi alması gerekmektedir.

Gebelikte Demir Takviyesi

Vejetaryen hamilelerin kesinlikle doktoruna bu durumu belirterek kendilerine bir beslenme programı çıkarmasını ve eksik kalan kısımları takviye şeklinde alınmasını sağlamalıdır. Genellikle demir takviyesi için doktorlar demir haplarını ve demirce zengin sebzeleri önermektedir. Ancak ne kadar takviye yapılacağı kişiye bağlı olmakla birlikte kesinlikle doktor tarafından demir seviyeleri ölçülerek belirlenmelidir. Bunun dışında vejetaryen hamilelere vitamin ve aminoasit takviyesi de gerektiği durumlarda yapılmalıdır. Tavsiye edilen kişi çok fazla rahatsızlık duymuyorsa hamileyken kırmızı et yemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.