Maltepe Escort

Hamilelikte Yapılan Beslenme Hataları

Hamilelikte beslenme konusu oldukça önem taşıyan bir konu olmasına rağmen, beslenme hatalarının yapılmaması da bir o kadar önem taşımaktadır. Doğru bilinen bazı hataları yapan anne adayları sağlığını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalmakla birlikte fazla kilo alarak görselliğini de tehlikeye sokmaktadır. Öyle ki, bazı anneler doğumdan sonra kilo veremeyecek hale gelebilmektedir. Hamilelikte yapılan beslenme hatalarını sizlere bu yazımızda sunup farkındalık yarattıktan sonra, bu hataları yapmamanız için doğrusunu da yine söyleyeceğiz.

Hamilelikte yapılmaması gereken beslenme hatalarından ilki iki kişilik beslenmektir. Yapılan araştırmalara göre annenin ilk 20 haftada hiç kalori arttırmaması, son 20 haftada ise ancak 400-500 kalori kadarlık fazladan bir enerji alması gerekmektedir. Bu kalorinin her besin grubundan dengeli bir şekilde alınması oldukça önemlidir. Beslenmede tüm besin gruplarını kullanmaya özen göstermeli, süreç boyunca toplamda 10-12 kilo almalı, kalori hesabı yaparak zayıf kalmaya çalışmamalısınız. Diğer yapılan bir hata ise günün yoğunluğundan ya da mide bulantısı şikâyetinden dolayı öğün atlamaktır. Gebelikte kan şekerinin sürekli yükselip alçaldığı göz önüne alındığında bu hata çok hayati olabilmektedir. Aksine öğün atlamak yerine öğünler sıklaştırılmalı 3 saatte bire çıkarılmalıdır. Ayrıca sabah kahvaltısına da çok dikkat edilmelidir.

Hamilelik öncesinde kahve tüketmeyi sevenler hamilelik döneminde de bu alışkanlıklarını devam ettirebilmektedir. Ancak bu çok hatalı bir davranıştır. Çünkü kahve plesanta ile bebeğe geçer ve beyin gelişimine zarar verir. Bu nedenle her ne kadar gebelerin hiç kahve içmemesi önerilse de bırakamayanların sadece günde bir fincanla sınırlandırması yerinde bir davranış olacaktır. Aynı şekilde siyah çay ve kola, meşrubat gibi gazlı içeceklerin de bebeğe zararları vardır. Bebeğe zararı olan bir diğer besin grubu da işlenmiş gıdalardır. Bu gıdalar içinde bulunan katkı maddeleri bebeğe ve anneye zararlı olmaktadır. Bu nedenle tüketilmemelidir.

Yine mide bulantısı şikayetleri gebelikte arttığı için anneler su içmeyi ihmal edebilmektedir. Bu hatayı yapmak ise hem anne hem de bebek için tehlikelidir. Anneye olan zararı annenin metabolik işlevlerini su almamanın olumsuz etkilemesi ve süt üretiminin sekteye uğramasıdır. Diğer yandan bebeğe olan zararı ise bebeğin içinde yaşadığı sıvının yenilenememesi sonucu oluşan kötü durumlar şeklinde özetlenebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.