Maltepe Escort

Hamilelikte Yatak İstirahati

Hamile kadınların çoğu sağlıklıdır, gerekli kontrolleri takip ettiği sürece herhangi bir sağlık sorunu yaşamazlar. Çeşitli sağlık koşullarını sağlamak için, yatak istirahatine ihtiyaç duyan bebek bekleyen kadınların da sayısı hatırı sayılır miktardadır. Hangi durumlarda hamile kadınların yatak istirahatine ihtiyaç duyduğunu öğrenmek istiyorsanız, yazımızın devamında bilgi alabilirsiniz.

Serviks Yetmezliği; Serviks, yani rahim ağzı yetmezliği, rahmin çok erken açılmasına ve erken doğuma yol açabilir. Gebeliğin erken sonlanmaması, bebeğin gelişmesine izin vermesi için cerrahi müdahale gerektiren durumlar olabilir. Cerrahi müdahale ihtiyacı olsun ya da olmasın, anne adayına yatak istirahati önerilir.

Yüksek Kan Basıncı

Hamilelik süresince annenin kan basıncının çok yüksek olması hem annenin hem de bebeğin sağlığını tehdit eder. Dinlenmek kan basıncının dengelenmesinde ve tansiyonun kontrol altına alınmasında yardımcı olacağı için, bebek bekleyen anne adayına yatak istirahati önerilir.

Düşük Riski

Anne, bebeğin düşük riski taşımasına sebep olacak koşulları taşıyorsa, kanama ya da tekrarlayan düşük yaşanıyorsa, anne adayının istirahat etmesi istenir.

Erken Doğum Tehlikesi

Stres, aşırı yorucu işlerde çalışma, değişen sağlık koşulları ya da bilinmeyen nedenlerle, erken doğum ihtimali bulunduğunu gösteren belirtiler gözükebilir. Hamile kadınlar yatak istirahati ederek, düşük riskini bertaraf edebilir, sağlıklı bir doğum gerçekleştirmelerine imkan sağlanabilir.

Hamile Annelerin İhtiyaç Duyduğu Yatak İstirahati Türleri

Hamilelikte döneminde ihtiyaç duyulan yatak istirahati, anneye göre, bebeğin gelişimine göre, annenin taşıdığı hastalık ve risklere göre değişkenlik gösterir. İstirahat ederek kan basıncının dengelenmesi, servikse yapılan baskının azaltılması mümkün olduğundan, hamileliğin çeşitli dönemlerinde ya da tamamında ihtiyaç duyulabilir. Ancak yatak istirahati mutlaka bir doktor önerisiyle düzenlenmelidir. Dinlenerek geçmeyecek, iyileşmeyecek durumlar olabileceği gibi, sıradışı olarak yaşanan bir durum karşısında yatak istirahati uygun olmayabilir, zaman kaybettirebilir. Doktorların farklı durumlara uygun olarak önerdiği yatak istirahati türlerinin sınıflandırılması şu şekildedir.

Düzenlenmiş Yatak İstirahati

Bu tür dinlenme hemen her anne adayı için önerilen bir dinlenmedir. Gün içerisinde, aralıklarla 1-2 saatlik dinlenme şeklinde uygulanır. Anne vücudunun hamilelikle gelen değişimlere uyum sağlamada yardımcı olur. Günün belirli bir bölümünü masa başında oturarak, çalışarak geçiren anne adayların, belirli aralıklarla uzanmaya ihtiyacı da bu türe dahil edilebilir.

Sıkı Yatak İstirahati

Hamilelik boyunca sadece yatakta ya da kanepede bulunmanıza izin verilir. Tuvalet harici günlük ihtiyaçları karşılamak üzere dahi, ayakta olmaya, hareket etmeye izin verilmez. Anne adayının gün içinde birkaç kere duruş şeklini değiştirmesi dışında, hareketli olmaması gerekir. Merdiven kullanma, banyo yapma gibi konularda da kısıtlamalar olabilir. Yatak istirahati önerildiğinde kapsamını doktorunuza detaylı bir biçimde sormanız önerilir.

Hastanede/Komple Yatak İstirahati

Hastaneye yatırılmayı gerektiren bu istirahat türü en sıkı ve kısıtlayıcı olandır. Vücudun ve başın duruş şekliyle ilgili (başın vücuttan daha aşağıda bir seviyede tutulması gibi) özel olarak duruş pozisyonlarının uygulanması gerekebilir. Gün içinde anne adayının hiç ayağa kalkmaması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.