Maltepe Escort

Hamilelikte Yüzmek

Yaz aylarında hamile bayanların yapabileceği en uygun sporun yüzme olduğu bilinmektedir. Hamileliğin ilk 3 ayında sabah erken saatlerde yüzüldüğünde, gebeliğe bağlı bulantı ve kusmaları azalmakta, günün geri kalan kısmını da gebe daha rahat geçirmektedir.

İkinci 3 aylık dönemde ise su, eklem ve bağları destekleyerek bel ve sırt ağrılarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Yüzmeyi gebelikteki en uygun spor dalı haline getiren faktör ise yaralanma tehlikesinin bulunmamasıdır. Yüzme bilen bir kişinin suda kendini yaralaması, düşmesi ve bir yerlere çarpması neredeyse imkansızdır.

hm1

YÜZMENİN GEBELERE VE HAMİLELİĞE YARALARI NELERDİR

Yüzme esnasında kol, bacak ve karın bölgesinde bulunan kas gruplarının çalıştırılması sebebiyle kalp atım hızı ve alınan oksijen miktarı arttığından, dolayısıyla bebeğe giden oksijen miktarında da artış söz konusudur.Yüzmenin başka bir avantajının  ise kişinin kendisini ağırlıksız hissetmesi ve bunun, özellikle gebeliğin son dönemlerindeki kadınlar için psikolojik olarak oldukça önemli olduğunu unutmamak gerekir.Hamilelik esnasında yüzmenin, ayrıca, su içerisinde terleme ve vücudun çok fazla ısınması mümkün olmadığından, egzersizin bu tür olumsuz etkilerini de ortadan kaldırması başka bir avantajıdır.

hm2

HAMİLELER YÜZERKEN NELERE DİKKAT ETMELİDİRLER

Gebe kaldıktan sonra ilk kez denize gireceklerin biraz daha dikkatli  olması gerekmektedir. Öncelikle suya girmeden önce vücudu ısıtmak, yavaş yüzmek ve dozu yavaş yavaş  arttırmak gerekir. Gebeliğinin ilk 3 ayında bulunanlar için günde 20 dk yüzmek yeterlidir. Yine bu dönemlerde sabah erken saatlerde yüzmek, gebeliğe bağlı bulantı ve kusmaları azaltabilir ve günün geri kalan kısmının daha rahat geçirilmesine yardımcı olabilir.

İkinci 3 aylık dönemde ise su, eklem ve bağları destekleyerek bel ve sırt ağrılarının azalmasına yardımcı olur. bu dönemde daha önceki yüzme alışkanlıkları aynen devam edebilir.

Son dönemlerde ise yüzmeye devam etmekte herhangi bir sakınca yoktur. Ancak vücudu fazla sıkmayan, gebeler için tasarlanmış mayoları kullanmak gerekir.

Özellikle sık sık kramp giren kadınların, gebelikleri sırasında boy hizasını geçmeyen derinliklerde yüzmesi gerekmektedir. Muhtemel bir kramp durumda müdahale edilebilmesi için suya tek başına girmemeye de özen gösterilmesi, nefes tutup çok uzun süre dalınmaması da gerekmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.